Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

22.06.2023, 07:42, akt. 10:53

"Powrót Jarosława Kaczyńskiego, objęcie przez niego funkcji wicepremiera, jest wzmocnieniem pozycji rządu" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wraca do rządu, stanowisko szefa kampanii wyborczej otrzymuje Joachim Brudziński, wspomagać go mają politycy Zjednoczonej Prawicy, a nawet współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy. Co to oznacza w perspektywie zbliżających się wyborów parlamentarnych? O tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dariusz Piontkowski: Powrót pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego do rządu, objęcie przez niego funkcji wicepremiera, jest oczywiście wzmocnieniem pozycji rządu. Będzie ułatwiało podejmowanie szybszych decyzji. Cały czas mamy niestety do czynienia z sytuacją niebezpieczną za naszą wschodnią granicą. Świat nie jest niestabilny. Potrzebny jest człowiek, który tak naprawdę doprowadził do wzmocnienia polskiej armii i wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa, tak aby mógł kontynuować pracę w rządzie. Zmniejszenie liczby wicepremierów też doprowadzi do tego, że szybciej będą mogły być podejmowane decyzje wewnątrz rządu. Ta decyzyjność nie będzie rozproszona tak jak dotąd. 



Dorota Niebrzydowska: Nie będzie zajmował się bezpieczeństwem bezpośrednio, bo takiej roli nie ma przypisanej. Po prostu jest wicepremierem, koordynatorem prac rządu. Można domniemywać, że będzie godził zwaśnione strony i rozwiązywał problemy wewnątrz rządu. 



W każdej partii są różne pomysły na rozwiązywanie problemów, które się pojawiają. Prezes Jarosław Kaczyński jako szef partii był takim naturalnym arbitrem. Teraz, wchodząc do rządu, będzie mógł podejmować szybciej decyzje, niekoniecznie odwołując się tylko i wyłącznie do gremiów partyjnych. 



Czyli pana zdaniem wzmocnienie? 



Zdecydowanie tak. Myślę, że to dobrze wpłynie na działalność Rady Ministrów. 



Zmiana również na stanowisku szefa kampanii wyborczej. W tej roli od kilku dni już Joachim Brudziński. Czy to oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość wie już, jaką kampanię zamierza prowadzić? Czy to kolejna możliwość testowana przez tę partię? 



Nastąpiły zmiany, sposób prowadzenia kampanii. Nie wszystko to, co robiliśmy dotąd, nam się udawało. Czasami także z powodu wydarzeń zewnętrznych. Widocznie władze partii uznały, że trzeba zmienić ludzi, zmienić nieco taktykę, doprowadzić do ponownego startu kampanii wyborczej, która już w praktyce trwa, choć nie ma jeszcze ogłoszonego terminu wyborów. To, co widzimy od kilku miesięcy, jest tak naprawdę kampanią wyborczą. 



Tak naprawdę ta kampania potrwa bardzo długo, bo przed nami wybory parlamentarne, potem samorządowe, potem jeszcze do europarlamentu, więc w zasadzie w kampanii nieustannie będziemy. 



Eksperci twierdzą, że kampanie zaczynają się tuż po wyborach, także w zasadzie można powiedzieć, że cała kadencja to swego rodzaju kampania, bo potem przecież ludzie oceniają nas za dłuższy okres działalności, a nie tylko i wyłącznie za to, co robimy w trakcie kampanii.



Do tego być może dojdzie jeszcze referendum. 



Tak, to pomysł, który pojawił się w związku z powrotem Unii Europejskiej do tematu przymusowej relokacji imigrantów. Przypomnę, że z tą sprawą już raz zmierzaliśmy się prawie 10 lat temu, kiedy była duża fala migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Wówczas Polska należała do tych krajów, które powstrzymały na szczęście takie rozwiązania. Dziś Unia Europejska po raz kolejny do tego wraca. My zdecydowanie jesteśmy temu przeciwni, uważamy, że Polacy podobnie myślą. Ponieważ jednak Bruksela próbuje na nas wywrzeć presję, chcemy mieć wyraźny głos Polaków. Dzięki temu będziemy mogli skuteczniej to powstrzymywać. 

Przypomnę, że wtedy Platforma Obywatelska, Donald Tusk twierdzili, że tych migrantów trzeba przyjmować, że Polska jest w zasadzie gotowa na to, aby przyjmować nieograniczoną liczbę. My chcemy mieć wpływ na to, kto do Polski przyjeżdża. To świadczy o suwerenności każdego z państw. 



Czy to dobry temat w zasadzie na kampanię wyborczą? Czy to jest metoda na ten elektorat, który nie jest przekonany, żeby głosować na Prawo i Sprawiedliwość? Wygląda na to, że ten wierny elektorat nie wystarczy do tego, żeby zapewnić partii trzeci raz samodzielne rządy. 



To jest temat, który pojawił się niezależnie od nas, bo to przecież nie my w Brukseli wymyślaliśmy pomysł, aby po raz kolejny wracać do sprawy przymusowej relokacji migrantów, ale jest to temat istotny dla Polaków. Pokazują to sondaże. Chcemy, aby Polacy mogli w tej sprawie się wypowiedzieć. W jaki sposób wpłynie to na postawę wyborców w trakcie wyborów, zobaczymy, czas pokaże. 



Jaką rolę odegra tu Kukiz'15? Suwerenna Polska? 



To są ugrupowania, ludzie, z którymi współpracujemy już od dłuższego czasu. 



Porozumienie jeszcze nie jest podpisane. 



Z tego, co wiem, chyba jeszcze nie, ale wydaje mi się oczywistym, że będziemy wspólnie startowali do wyborów. 



Czy Koalicję z Konfederacją pan sobie wyobraża?



My na razie myślimy o tym, aby powtórzyć wyniki z dwóch ostatnich wyborów, kiedy dzięki poparciu Polaków udało się nam uzyskać większość samodzielną w parlamencie. Zakładamy, że podobnie będzie w tych wyborach. 



Wygląda na to, że same programy socjalne już nie wystarczą. 



To prawda, ale my mówimy wyraźnie o suwerenności naszego państwa. Sytuacja na Ukrainie pokazuje, że to jest temat aktualny. Bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem, na który dziś Polacy zwracają uwagę. 



To prawda, chociaż wszyscy jesteśmy już zmęczeni wojną.



Wszyscy jesteśmy zmęczeni, ale przecież ona nie z naszej winy wybuchła. Nie widać ugrupowania, które by równie skutecznie zabezpieczyło bezpieczeństwo Polaków, jak Prawo i Sprawiedliwość. 



To przejdźmy teraz do resortu, którym pan współkieruje. Jaki rok szkolny za nami? Mieliśmy pandemiczny, wojenny... a teraz chyba już trochę spokojniejszy. 



Zdecydowanie spokojniejszy. Wojna co prawda ciągle nam towarzyszy, ale ona już była nieco oswojona, że tak określę, bo wybuchła przecież kilka miesięcy wcześniej. Rozwiązania dotyczące kształcenia cudzoziemców były już wcześniej, istniały w polskim prawie, tylko nie w takiej skali. Przedtem mówiliśmy o skali kilku, kilkunastu tysięcy cudzoziemskich uczniów, którzy uczyli się w polskich szkołach, a teraz mamy ich niemal 200 tys. Ta liczba co prawda spada, co pokazuje, że ta sytuacja się stabilizuje. Nie mamy już takiego wielkiego napływu migrantów, a więc nie przybywa dzieci, a wręcz przeciwnie nieco ich ubywa z polskiego systemu. 

Nie ma w zasadzie problemu z adaptacją tych uczniów do polskich szkół. Nie słyszymy o żadnych problemach. Uczniowie ukraińscy zostali dobrze przyjęci przez swoich rówieśników. Nauczyciele także sobie z tym radzą, chociaż początkowo była to pewna nowość w wielu szkołach, bo cudzoziemców przecież nie kształcono. My przygotowaliśmy rozwiązania prawne istniejące już wcześniej. Mówię tu głównie o oddziałach przygotowawczych, w których ci uczniowie mogli w szybszym tempie uczyć się języka polskiego.



I to się sprawdziło. 



Tak. Tam, gdzie samorządy i szkoły chciały to wprowadzić, moim zdaniem przyspieszyło to integrację z polskimi uczniami. Tam, gdzie nie wprowadzono, było chyba troszkę problemów, ale czas zrobił swoje. Ci uczniowie dzięki temu, że są z podobnego kręgu kulturowego, język jest także trochę podobny, już sobie radzą. Jeżeli będą chcieli na dłużej pozostać, no to siłą rzeczy będą musieli znać język polski, aby uczestniczyć w polskim systemie.



Ale tak aż bardzo dobrze to nie było, bo jednak mieliśmy problemy. Dalej zawód nauczyciela nie jest jeszcze tak bardzo prestiżowym zawodem, jak byśmy chcieli. Ten autorytet nauczyciela niestety nie jest na takim poziomie, jak byśmy chcieli, żeby był. 



Autorytet nauczyciela buduje się nie tylko i wyłącznie poprzez wysokość wynagrodzenia, ale także tym, co sami nauczyciele prezentują. Myślę, że strajk sprzed kilku lat i to, co niektórzy nauczyciele w trakcie tego strajku sobą prezentowali, różnego rodzaju happeningi były chyba trochę poniżej poziomu nauczyciela. Przynajmniej tak jak większość ludzi na to patrzyła i to na pewno mocno zmniejszyło autorytet nauczyciela w społeczeństwie. 

Natomiast chodzi o wynagrodzenia, my w ostatnich siedmiu latach doprowadziliśmy do tego, że nauczyciele rozpoczynający pracę mieli ponad 70 proc. wzrostu wynagrodzenia. Ci na wyższym poziomie awansu zawodowego około 50. To ciągle, jak się okazuje, jest niesatysfakcjonujące z punktu widzenia nauczycieli. Dlatego, rozmawiając o budżecie na rok 2024, proponujemy znaczący wzrost wynagrodzenia. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny wynik negocjacji w rządzie. Ja także uważam, że tu powinien nastąpić wzrost wynagrodzeń. 



Ostatnie pytanie - co czeka uczniów i nauczycieli, jak wrócą po wakacjach? Czy jakieś zmiany? Czy kolejny spokojny rok? 



Mam nadzieję, że spokojny rok. Przypomnę, że w tym roku po raz pierwszy matura według nowej formuły. W kolejnym roku już wszyscy uczniowie według nowej formuły będą zdawać. Będzie nieco mniej liczny rocznik w ósmej klasie, po reformie przymusowego wejścia sześciolatków do szkół zafundowanego nam przez Platformę i PSL. Poza tym mam nadzieję, że nic nadzwyczajnego się nie wydarzy. 



Pozostaje nam życzyć udanych wakacji.



Niech one będą dobre, sympatyczne, ale i bezpieczne, żeby uczniowie i nauczyciele wypoczęci wrócili do pracy. 



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok