Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański Park Narodowy - przyrodnicy apelują o ostrożność
W czasie majówki nad Biebrzę przyjeżdża wielu turystów, nie wszyscy są odpowiednio przygotowani, dlatego należy zachować ostrożność.
Trzeba pamiętać, że część szlaków jest jeszcze częściowo zalana, a chodzenie po nich jest bardzo niebezpieczne.
- Chcemy to bardzo mocno podkreślić: szlaki w basenie południowym, między innymi, szlak Gugny-Barwik, ale również w basenie środkowym, na Grzędach, na fragmentach tych szlaków są bardzo trudne warunki. Z pewnością będą tam potrzebne kalosze, wręcz wodery. Ale przede wszystkim chodzi też o zaplanowanie kwestii bezpieczeństwa i wysiłku, który będzie konieczny do przebycia takiego szlaku - mówi dyrektor Parku, Artur Wiatr.
Dlatego przed wyjściem na taki szlak trzeba się odpowiednio przygotować.
- Odpowiedni strój, odpowiednia ilość napojów, pokarmów, jakieś wysokokaloryczne batoniki, po to, żeby w momencie kiedy ta trudniejsza sytuacja na szlaku może się pojawić, należy być do tego przygotowanym. Trzeba pamiętać, że z zasięgiem telefonów komórkowych też bywa bardzo różnie i w wielu miejscach dolina jest ciągle białą plamą jeśli chodzi o zasięg telefonii komórkowej. To też trzeba mieć "z tyłu głowy", że nie możemy polegać absolutnie na tym, że gdziekolwiek byśmy się w Parku pojawili, ten telefon będzie w zasięgu - wspomina dyrektor Parku.
Informację o tym w jakim stanie są szlaki można uzyskać, między innymi, w punkcie informacji turystycznej w siedzibie Parku. Są tam też tradycyjne, papierowe mapy szlaków. Warto też pamiętać o tym, że trzeba kupić bilety wstępu do Parku. Można to zrobić przez stronę internetową, lub skanując kody, które są umieszczone przed wejściem na szlaki.
Puszki, butelki, ale też opony czy telewizor można znaleźć przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym. W sobotę (22.04) od rana kilkudziesięciu wolontariuszy porządkuje pobocza tej popularnej wśród turystów trasy.
W Biebrzańskim Parku Narodowym rozpoczyna się sezon turystyczny. Od soboty (22.04) punkt informacji w siedzibie Parku będzie czynny także w weekendy.
Przyrodnicy chronią płazy przed rozjechaniem przez samochody. W Biebrzańskim Parku Narodowym, na dwóch odcinkach drogi, rozstawili płotki, które uniemożliwiają, np. żabom, wejście na jezdnię.