Radio Białystok | Wiadomości | W Białowieży odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi Janowi Szyszce
W ten sposób leśnicy uczcili pamięć zmarłego przed czterema laty ministra środowiska. W Technikum Leśnym w Białowieży odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi Janowi Szyszce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Płaskorzeźba z podobizną profesora i biało-czerwoną flagą wisi w holu białowieskiej szkoły średniej. Podczas środowej (19.04) uroczystości podkreślano zasługi Jana Szyszki dla Lasów Państwowych.
- Wiele zawdzięczają mu polscy leśnicy, wiele zawdzięcza mu polska przyroda. To jest doskonały wzór dla młodych ludzi, którzy mają kultywować wielkie, stuletnie tradycje polskiego leśnictwa - mówił Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica wyraził przekonanie, że prof. Jan Szyszko wyznaczył kierunek rozwoju leśnictwa w Polsce.
- Jesteśmy przekonani, że to co zrobił, jest dobre. Nie ma innej drogi - tylko racjonalna gospodarka, poprzez zrównoważony rozwój, wielofunkcyjność lasów - uważa Józef Kubica.
W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięła udział też wdowa po profesorze Krystyna Szyszko, która nie kryła wzruszenia.
- Dla mnie jest to szczególne wyróżnienie i bardzo przeżywam tę uroczystość. Bardzo się cieszę, że jest młodzież, która wybrała ten piękny zawód leśnika - mówiła żona zmarłego ministra.
Prof. Jan Szyszko był ministrem środowiska w latach 2005-2007 i 2015-2018. Był też ministrem ochrony środowiska w latach 90.
Zmarł w 2019 roku w wieku 75 lat.
Po ostatnim remoncie domu, w którym poetka i pisarka przyszła na świat, pamiątkowa płyta właśnie wróciła do holu.
Przy wejściu do budynku obecnego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca NSZZ "Solidarność".
Dworzec PKP w Białymstoku ma swoją patronkę. Została nią Danuta Siedzikówna "Inka". W 75. rocznicę jej śmierci na budynku dworca odsłonięto tablicę upamiętniającą sanitariuszkę Armii Krajowej.