Radio Białystok | Wiadomości | Są pieniądze na przebudowę Centrum Zdrowia Psychicznego w Łomży
To kolejna inwestycja, która ma poprawić opiekę psychiatryczną w naszym regionie. Tym razem 2 mln zł przeznaczył zarząd województwa podlaskiego na przebudowę pomieszczeń na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zaczęło działać pięć lat temu. Wówczas - jako jedna z niewielu w kraju - w ramach programu pilotażowego.
Teraz za pieniądze z budżetu województwa wyremontowane będą pomieszczenia dla poradni zdrowia psychicznego. Wcześniej już wyremontowano szpitalny oddział psychiatryczny.
Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) skierowanej w szczególności do mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego.
W 2022 r. na oddziale psychiatrycznym leczonych było ponad 450 pacjentów, a ponad 70 korzystało z opieki dziennej. Natomiast w poradni udzielono blisko 19,5 tys. porad.
W ramach programu pilotażowego resortu zdrowia, w Białymstoku działa pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego. Prowadzi je spółka REVIT przy ul. Swobodnej 38.
W dwóch kolejnych miejscach w Podlaskiem dzieci i młodzież otrzymają za darmo pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną. Teraz takich ośrodków w regionie jest 19.
430 tys. zł przeznaczył samorząd województwa podlaskiego dla 17 organizacji, które zrealizują różne projekty promujące zdrowie wśród mieszkańców regionu. We wtorek (7.06) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.
W środę (15.12) w Sokółce podsumowano rok działalności placówek nadzorowanych przez Urząd Marszałkowski i szpital psychiatryczny w Suwałkach. W ciągu dwunastu miesięcy z pomocy w tych ośrodkach skorzystało ponad tysiąc pacjentów.
Przedłużająca się pandemia doprowadza do tego, że coraz więcej osób zaczyna zmagać się z problemami psychicznymi. W 2020 r. zwolnień lekarskich z tego powodu było prawie 18 procent więcej. Tak podaje białostocki ZUS. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu programu pilotażowego dotyczącego Centrów Zdrowia Psychicznego. Miał zakończyć się w połowie tego roku, potrwa jednak do końca 2022 roku.
W dwunastu placówkach środowiskowych w Podlaskiem dzieci i młodzież mogą dostać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną - podał w piątek (05.03) w komunikacie podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Będą ogłaszane kolejne konkursy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia - wraz z rodzicami - mogą się tam zgłaszać bez skierowania.