Radio Białystok | Wiadomości | GUS opublikował wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego
Ponad milion trzysta tysięcy mieszkańców Polski (1339,6 tys.) zadeklarowało przynależność do innej niż polska narodowości.
Najwięcej z nich, prawie 600 tysięcy (585,7 tys.) to Ślązacy. Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek (11.04) kolejne dane Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wśród najliczniejszych mniejszości w Polsce oprócz Ślązaków znaleźli się Kaszubi - ponad 230 tysięcy (231,8 tys.) i Niemcy - ponad 132,5 tys. Narodowość ukraińską w spisie wskazało prawie 80 tysięcy osób, białoruską - 54 tysiące, litewską zaś - prawie 10 tysięcy mieszkańców naszego kraju.
Inny niż polski język domowy wskazało ponad milion 600 tysięcy uczestników spisu. Ponad 700 tysięcy z nich zaznaczyło język angielski jako język domowy.
Dane Urzędu dotyczą całego kraju bez podziału na województwa i nie uwzględniają informacji o obywatelstwie i miejscu urodzenia uczestników spisu. Szczegółowa informacja na ten temat ma być opublikowana do końca 2023 roku.
Szefowa zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów, liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę - przekazało we wtorek (4.04) polskie MSZ. Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawiania władz w Mińsku - dodał resort.
Ponad 50 różnych przedsięwzięć związanych z mniejszościami narodowymi i etnicznymi będzie dofinansowanych z budżetu województwa podlaskiego.
To rocznica, której nigdy nie uznał białoruski reżim.
Polscy Litwini solidaryzując się z rodakami w Litwie - obchodzą 33. rocznicę powtórnego proklamowania Niepodległości Litwy.