Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni Wielkanoc świętować będą za tydzień - dziś w Cerkwi Niedziela Palmowa

Prawosławni Wielkanoc świętować będą za tydzień - dziś w Cerkwi Niedziela Palmowa

9.04.2023, 09:33, akt. 09:46

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą w niedzielę Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku święta wielkanocne wypadają w Cerkwi 16 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Niedziela Palmowa w Cerkwi prawosławnej - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Palmy przynoszone do cerkwi są dużo skromniejsze od tych widywanych w kościołach katolickich. To zwykle świeże, zielone, najczęściej wierzbowe gałązki, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami, czasem z wpiętym naturalnym lub sztucznym kwiatem. Dopuszczalne jest też używanie kwitnących gałązek, np. forsycji.

W prawosławiu nie ma zwyczaju urządzania konkursów najpiękniejszych czy największych palm. Poświęcone palmy są przechowywane do następnego roku - zgodnie z tradycją, mają chronić dom i domowników.

W wielu parafiach w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową przygotowywane były palmy, np. przez uczniów czy członków bractw cerkiewnych, które w niedzielę można nabyć w świątyniach. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na parafialne potrzeby.

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie - tak było np. w 2017 roku. Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

W tym roku Kościoły wschodnie świętować będą Wielkanoc tydzień po katolikach. Podobnie było również przed rokiem.

Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bez wiary i zaufania nie da się budować przyszłości - mówił w homilii metropolita białostocki abp Józef Guzdek

9.04.2023, 08:01

O wierze w Boga i zdolności zaufania drugiemu człowiekowi mówił w homilii podczas mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego metropolita białostocki abp Józef Guzdek. - Wątpliwości są towarzyszami wiary - podkreślał podczas uroczystości w Archikatedrze Białostockiej.


Pielgrzymka do monasteru w Supraślu na święto Zwiastowania Bogurodzicy

7.04.2023, 08:53

Ponad 20 osób wyruszyło w piątek (7.04) z cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku do monasteru w Supraślu na święto Zwiastowania Bogurodzicy.


Niedziela Palmowa w Kościele katolickim

2.04.2023, 06:51

Rozpoczyna w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia i przypomina o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Dziś (02.04) w Kościele katolickim Niedziela Palmowa.


"Spór o pamięć" – reportaż Anny Petrovskiej

22.03.2023, 07:07

Łączy w sobie elementy chrześcijaństwa i komunizmu. Obok siebie krzyż i radziecka gwiazda – tak wygląda jeden z krzyży - pomników w miejscowości Ciełuszki w gminie Zabłudów.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok