Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Palmowa w Kościele katolickim
Rozpoczyna w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia i przypomina o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Dziś (02.04) w Kościele katolickim Niedziela Palmowa.
Wierni tego dnia przynoszą do kościołów palmy, by je poświęcić. To symbol przypominający o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy na osiołku, kiedy ludzie wiwatowali na jego cześć.
Podczas mszy w Niedzielę Palmową wierni słuchają także rozbudowanego opisu męki Pańskiej.
Niedziela Palmowa to w Kościele także Światowy Dzień Młodzieży, jego obchody zainaugurowano w Rzymie w 1984 roku.
Palmy w Zbójnej
Kilkumetrowe palmy kurpiowskie, robione przez wiele tygodni można było zobaczyć w Zbójnej, w powiecie łomżyńskim. Przygotowali je mieszkańcy, którzy brali udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury. Później zaprezentowali je podczas uroczystej procesji do kościoła, która przyciągnęła do Zbójnej wielu turystów.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, jak ważne jest kultywowanie tradycji kurpiowskich.
"To dziedzictwo narodowe. Na Kurpiach ludzie od wielu pokoleń gromadzą się w niedzielę palmową i manifestują swoją odrębność kulturową" - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
"Palmy przygotowywane przed Wielkanocą były częścią codzienności naszych przodków. Zgodnie z tradycją stawiano je w oknach, kiedy nadchodziła burza, co miało ochronić gospodarstwo, podczas pierwszej orki, wrzucano części palm do ziemi, żeby zapewnić lepsze plony. To tradycja, o której należy pamiętać" - mówił poseł Kazimierz Gwiazdowski.
"Takich miejsc, jak Zbójna, zostało niewiele. Można w nich podziwiać wielki dorobek Kurpiów, a w czasie Niedzieli Palmowej, przypomina nam to, jak blisko są już święta" - mówił poseł Stefan Krajewski.
Senator, Marek Komorowski podczas uroczystości dziękował wszystkim, dzięki którym takie konkursy się odbywają. Ich organizatorom, ale przede wszystkim uczestnikom, którzy takie palmy przygotowują. A nie jest to proste. Bo jak mówiły osoby, które przygotowywały palmy, małe, tradycyjne robi się często dwa lub trzy dni. Większe, kilkumetrowe, wymagają wielu tygodni przygotowań i montażu. Często angażuje to całe rodziny, lub grupy, np.: w szkole.
Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną w Zbójnej odbywa się od ponad dwudziestu lat
Palmy w Ciechanowcu
Efekty XXV Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej można było zobaczyć podczas procesji Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu. Były wśród nich m.in. laureatki nagród specjalnych wykonane przez Kluby Seniora w Ciechanowcu i Rudce, ale także nagrodzony przez komisję efekt pracy przedszkolaków.
- W tym roku w konkursie wzięła udział rekordowa liczba placówek, bo aż 36. I to zarówno z województwa podlaskiego, jak i mazowieckiego. Niestety, nie wszystkie te palmy możemy zobaczyć dziś w procesji ciechanowieckiej, bo część uczestników wypożyczyła swoje palmy, żeby zaprezentować je podczas mszy w swoich miejscowościach – tłumaczy Dorota Łapiak, dyrektor organizującego konkurs Muzeum Rolnictwa.
Na tę 25. jubileuszową edycję konkursu zgłoszono w sumie ponad 380 prac, większość wykonywanych w placówkach szkolnych, opiekuńczych i wychowawczych, ale także 25 jako zgłoszenia indywidualne. W tej grupie najmłodszy uczestnik miał 2 lata, najstarsza – 60 lat. Po procesji część nagrodzonych palm wzbogaci ekspozycje w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.