Radio Białystok | Wiadomości | Szef MON: Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł
autor: Michał Buraczewski
Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł - to dzięki służbie polskich żołnierzy, Straży Granicznej i innych służb - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami i funkcjonariuszami na granicy z Białorusią.
Szef MON spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami różnych służb
We wtorek (04.04) Mariusz Błaszczak z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych spotkał się w położonej przy granicy z Białorusią w Puszczy Augustowskiej wsi Gruszki ze stacjonującymi tam żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i innych służb.
Dzisiaj wiemy doskonale, że bezpieczeństwo stanowi wartość najwyższą. Wszyscy obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - widzimy jak Kreml, władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie i atakują inne państwa, czego doskonałym przykładem jest atak na Ukrainę. Widzimy też, że Polska jest atakowana w sposób hybrydowy od 2021 roku. Jest atakowana tak, że musi być broniona tu, na granicy - atak nastąpił z terytorium Białorusi
- powiedział.
Szef MON dodał, że "ataku dokonano przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Alaksandra Łukaszenki do Białorusi, a następnie rzuconych na granicę, tak, żeby nielegalnie próbowali przekroczyć granicę z Polską". "Granica została utrzymana dzięki służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki współpracy służb" - powiedział.
Hybrydowy atak przypuszczony ze strony białoruskiej miał służyć destabilizacji naszej ojczyzny, był wstępem do rosyjskiego ataku na Ukrainę. Granica została utrzymana, plan nakreślony na Kremlu się nie powiódł; nie powiódł się dlatego, że polscy żołnierze i funkcjonariusze stanęli na wysokości zadania
- mówił Mariusz Błaszczak.
Podziękował żołnierzom „za trudną służbę na granicy polsko-białoruskiej i złożył im życzenia „błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, dużo spokoju, dużo radości i pogody".
"Wiem, że dla państwa, którzy służycie tu, na granicy, będą to święta daleko od domu - ale bardzo za to dziękuję, właśnie za to poświęcenie; polskie państwo to docenia" - zwrócił się Mariusz Błaszczak do żołnierzy i funkcjonariuszy.
Rzeczniczka 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Magdalena Kościńska powiedziała, że polscy żołnierze już prawie dwa lata wykonują zadania ze Strażą Graniczną na wschodniej granicy. „To są kolejne święta, które spędzamy w tym rejonie. Ten moment jest szczególny ponieważ nie mamy możliwości spędzenia świąt z bliskimi, bo wykonujemy bardzo ważne zadania, by strzec i pilnować granicy, tak by pozostali mieli poczucie bezpieczeństwa” - dodała.
Szef MON zwrócił też uwagę na program modernizacji służb mundurowych, którego kolejna edycja na lata 2022-2025 została przyjęta przez rząd w listopadzie 2021 roku. "A w przypadku Wojska Polskiego - to niezwykle istotne, żeby poprzez budowanie jego siły i interoperacyjności z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego - a tak się dzieje - odstraszać agresora. My pokazujemy, że Polska jest państwem, na które nie warto napadać" - powiedział Mariusz Błaszczak.
Szef MON o przyjęciu Finlandii do NATO: To ważne także dla bezpieczeństwa Polski
- To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO - tak o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu mówił wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Finlandia we wtorek (4.04) została do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w historii NATO. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją. Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Sąsiednia Szwecja również złożyła wniosek, ale jej proces akcesyjny wciąż trwa.
W ubiegły czwartek (30.03) parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie do niego Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.