Radio Białystok | Wiadomości | Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich przygotowały świąteczne śniadanie dla potrzebujących
Około 350 osób ma zasiąść w niedzielę do wielkanocnego śniadania w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku, które przygotowano dla osób ubogich i samotnych.
Śniadanie organizują Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Miłosierdzia im. Matki Bożej Miłosierdzia. Z uczestnikami śniadania spotka się metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Początek o 7:30.
Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek przypomniał, że takie śniadanie dla potrzebujących jest organizowane w mieście od lat. Przerwa była w pandemii.
- Cieszymy się, że możemy kolejny raz spotkać się z ubogimi naszego miasta, też z osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na 350 posiłków - mówił ks. Jerzy Sęczek.
Ks. Jerzy Sęczek dodał, że jeżeli przyjdzie więcej osób, to będą one przyjęte i nakarmione, bo to radość móc przeżywać Wielkanoc w dużym gronie.
Przygotowania w Zespole Szkół Katolickich zaczęły się już w środę (5.04). Młodzież z tej placówki pod opieką nauczycieli przygotowała salę gimnastyczną. Powstały też świąteczne dekoracje, które pomogą w taj hali stworzyć wielkanocny klimat.
Młodsze dzieci ze szkolnej świetlicy przygotowały z papieru duże wiosenne dekoracje: zajączki, kurczaki, ale nie zabraknie też dekoracji religijnych, aby pokazać charakter, istotę i sens Świąt Wielkanocnych - tłumaczyła dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Honorata Kozłowska.
- Zapraszamy wszystkich potrzebujących, wszystkich, którzy chcą towarzyszyć początkowi obchodów świąt Wielkiejnocy - powiedziała Honorata Kozłowska.
Na świątecznych stołach nie zabraknie żurku, białej kiełbasy, chleba, jajek i sałatki warzywnej. Ciasta przygotowała młodzież z XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.
Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej zaznaczył, że potrawy spożywane podczas wielkanocnego śniadania mają symboliczne znaczenie.
- Przypominamy sobie, zwłaszcza przez modlitwę błogosławieństwa pokarmów, że spożywanie posiłku jest czynnością świętą, gromadzi wspólnotę - w tym przypadku wierzących, ludzi, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa - mówił ks. Sęczek.
Ksiądz dodał, że chleb symbolizuje chleb eucharystyczny, mięso to przypomnienie baranka paschalnego, sól chroni przed zepsuciem, a jajka to symbol nowego życia.
- Kiedy spożywamy taki właśnie posiłek, to również sobie w ten sposób bardzo prosty głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość - powiedział ks. Sęczek.
Przy śniadaniu będą pomagać wolontariusze.