Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły w Podlaskiem biorą udział w projekcie "Szkolny Budżet Partycypacyjny - czas na młodych"
Celem tego projektu jest zachęcenie młodzieży do aktywnego działania na rzecz swojej szkoły, nauka współpracy i odpowiedzialności. 16 szkół bierze udział w kolejnej edycji projektu "Szkolny Budżet Partycypacyjny - czas na młodych."
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz pierwszy w projekcie biorą udział placówki nie tylko z województwa podlaskiego, ale też warmińsko-mazurskiego. Każda z nich dostanie trzy tysiące złotych na realizację swojego pomysłu.
- Uczniowie i cała społeczność szkolna decydują o przeznaczeniu określonej sumy pieniędzy na potrzebne według nich działania. Mogą na przykład zakupić potrzebny sprzęt czy wyposażenie. Każdy uczeń może zgłosić swój pomysł. O tym, który z nich będzie zrealizowany, również decyduje społeczność szkolna. Odbywa się to zwykle w formule głosowania - mówiła koordynatorka projektu Agnieszka Maszkowska z Fundacji SocLab.
Raport z badań psychologicznych "Aktywizacja obywatelska młodych Polek i młodych Polaków” przeprowadzonych przez Instytut Psychologii PAN wykazał, że jedynie ok. 15 procent młodzieży angażuje się w działania obywatelskie. Fundacja "SocLab" - pomysłodawca projektu “Szkolny Budżet Partycypacyjny - czas na młodych” chce to zmienić.
W tej edycji udział biorą uczniowie ze szkół m.in. w Białymstoku, Hajnówce i Ełku.
To szansa nie tylko na to, by zachęcać do aktywności, ale też, by pozyskać pieniądze na różne działania. Trwa nabór do projektu “Szkolny budżet partycypacyjny - czas na młodych”.
To efekty ich kilkumiesięcznej pracy. W ośmiu podlaskich szkołach trwają podsumowania drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne". Uczniowie sami zgłaszali pomysły, organizowali ich promocję i głosowanie.
Nauczyciele i inne osoby pracujące z młodzieżą, a także przedstawiciele różnych organizacji wzięli w środę (23.03) udział w seminarium w Białymstoku dotyczącym szkolnych budżetów partycypacyjnych.
Przygotowują projekty, głosowanie nad nimi, a później nadzorują ich realizację. Uczniowie ośmiu podlaskich szkół, m.in. z Augustowa i Kleszczeli biorą udział w drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne".