Radio Białystok | Wiadomości | Sybiracy przekazali blisko 100 pamiątek Instytutowi Pileckiego w Augustowie
Prawie sto pamiątek przekazali w środę (8.02) sybiracy Instytutowi Pileckiego w Augustowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Eksponaty do tej pory znajdowały się w izbie pamięci w budynku byłego Gimnazjum nr 2. W przyszłości staną się częścią wystawy w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, który powstanie w remontowanym obecnie Domu Turka.
Wśród przekazanych eksponatów znalazły się między innymi zdjęcia, dokumenty, walizki oraz obrazy. Sybiracy zachowali również wiele pamiątek po księdzu Chmielewskim. Są to między innymi jego modlitewniki, zdjęcia czy szaty liturgiczne.
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej ma być otwarty pod koniec przyszłego roku.
Pierwsza wywózka była największa - dotyczyła ok. 140 tys. osób - i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Deportowano wtedy m.in. wielu mieszkańców Białegostoku i okolic. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od 300 tysięcy do ponad 1 mln osób. Wielu z deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.
Nie żyje Tadeusz Chwiedź - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków i wieloletni prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Zmarł w wieku 87 lat.
Zainteresowanie jest duże, ale można się jeszcze zapisywać - 11 lutego w Białymstoku, a tydzień później (18.02) we Wrocławiu odbędzie się Bieg Pamięci Sybiru.
Pracujący tam archeolodzy znaleźli coś, co może mieć ogromne znaczenie w pracach badawczych nad Obławą Augustowską.
Na początku lutego rozpocznie się generalny remont Domu Turka w Augustowie. We wtorek (17.01) przedstawiciele Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oficjalnie odebrali z rąk starosty augustowskiego pozwolenie na prace budowlane.