Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się budowa Muzeum Obławy Augustowskiej
Na początku lutego rozpocznie się generalny remont Domu Turka w Augustowie. We wtorek (17.01) przedstawiciele Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oficjalnie odebrali z rąk starosty augustowskiego pozwolenie na prace budowlane.
Od października obiekt był przygotowywany do generalnej renowacji. Kierownik Instytutu Pileckiego w Augustowie Bartosz Gralicki mówił, że potrwa on kilka miesięcy.
- Chcemy, by prace budowlane zakończyły się najpóźniej w grudniu 2023 roku. Następnie w pierwszym, drugi i trzecim kwartale przyszłego roku będziemy produkować i instalować wystawę stałą, która będzie sercem tej instytucji. Zależy nam na przeprowadzeniu maksymalnie szybkiego remontu. Musimy jednak pamiętać o tym, że pracujemy w bardzo trudnym, nasyconym historią i zabytkowym obiekcie. Zamierzamy zachować tam jak najwięcej prawdziwej i oryginalnej historycznej substancji tego budynku - podkreśla Bartosz Gralicki.
Starosta Jarosław Szlaszyński zwrócił uwagę na funkcje, jakie przyszłe muzeum będzie pełniło.
- Można już ruszyć z pełną parą z pracami nad augustowskim oddziałem instytutu. Zakładamy, że to będzie bardzo piękny obiekt, doskonale służący celom edukacyjnym, historycznym i upamiętnianiu wielkiej ofiary, jaką złożyła nasza ziemia i sąsiednie powiaty w czasie operacji nazywanej potocznie Obławą Augustowską - mówi Jarosław Szlaszyński.
Dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin podkreślała, że przyszłe muzeum ma nie tylko upamiętniać Obławę Augustowską, ale również pokazywać historię miasta.
- Kiedyś powiedziałam, że Warszawa nigdy nie zostawi Augustowa, i dziś mogę to powtórzyć. Ta tragiczna i straszna historia zostanie opowiedziana. Powinniśmy o tym pamiętać. Naród bez pamięci ginie. Bardzo bym chciała, by to muzeum - Dom Pamięci Obławy Augustowskiej - uczyło młode pokolenie miłości do miasta, bo to też jest ważne - zaznacza prof. Magdalena Gawin.
Prace remontowe mają kosztować prawie 58 milionów złotych.