Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie styczniowe w Siemiatyczach - promocja karty pocztowej i znaczka
To propozycja dla miłośników historii i pasjonatów filatelistyki. W Siemiatyczach we wtorek (7.02) odbędzie się promocja karty pocztowej i znaczka dokumentujących bitwę, która rozegrała się tam w lutym 1863 roku.
Podczas spotkania wykład wygłosi Marek Gajewski z białostockiego IPN-u. - To była jedna z największych bitew na terenie Królestwa Polskiego i dawnych ziem polskich tutaj na wschodzie - podkreśla.
Zgrupowanie polskie liczyło między 3,5 a 4,3 tys. powstańców, a rosyjska piechota i kawaleria maksymalnie do 2,5 tys. żołnierzy. Jak przypomina Marek Gajewski, choć polska strona przeważała liczbowo, to walczyła z wojskiem dobrze zorganizowanym, przeszkolonym i uzbrojonym. W bitwie, którą Polacy przegrali, zginęło 200 powstańców, 300 zostało rannych, a po stronie rosyjskiej - jak się szacuje - zginęło 80-100 żołnierzy.
Spotkanie w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przy ul. Zaszkolnej 1 rozpocznie się o 16:30. Wstęp jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają znaczek i kartę pocztową.
Upamiętnianie bitew na znaczkach i kartach pocztowych to wspólna akcja białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Poczty Polskiej z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
W kolejnych miesiącach przedstawiane będą wydarzenia z miejscowości: Waliły, Gruszki, Brzeźnice, Wincenta i Łukawica.
To upamiętnienie 160. rocznicy Powstania Styczniowego, ale też promocja lokalnej historii. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Poczta Polska, przygotowały serię okolicznościowych znaczków i kart pocztowych.
W niedzielę 22 stycznia przypadła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Dzisiaj zajmiemy się właśnie nim, ale od strony skutków.
160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.