Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki IPN i Poczta Polska przygotowały znaczki z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego
To upamiętnienie 160. rocznicy Powstania Styczniowego, ale też promocja lokalnej historii. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Poczta Polska, przygotowały serię okolicznościowych znaczków i kart pocztowych.
Znaczki zaprezentowano w poniedziałek (6.02).
Jak mówi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak, jest to pomysł, by pokazać nieco inaczej, że ta historia jest wokół nas.
- Powstanie Styczniowe jest ważne z punktu widzenia historyków, ale także lokalnych społeczności, bo powstańcy przekazywali tradycje niepodległościowe kolejnym pokoleniom - dodaje pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Urszula Gierasimiuk z białostockiego IPN-u.
Pierwszy z siedmiu znaczków z tej serii prezentuje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej "Boże zbaw Polskę", a karta pocztowa przedstawia słynny obraz Artura Grottgera "Pożegnanie powstańca".
Zainteresowani mogą otrzymać je bezpłatnie kontaktując się z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Świadków historii, fotografii, dokumentów dotyczących aresztowań kobiet z 27 maja 1944 roku w Łapach, które następnie zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych - poszukuje białostocki oddział IPN. Materiały mają pomóc w uzupełnieniu historii z tego okresu.
Była wspólna modlitwa i wspomnienia. Mieszkańcy, ich rodziny oraz samorządowcy spotkali się w Zaleszanach w 77 rocznicę spalenia wsi.
Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się w poniedziałek (30.01) postępowanie odwoławcze w sprawie unieważnienia wyroku sprzed 76 lat dotyczącego byłego żołnierza AK, skazanego wówczas na siedem lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek o unieważnienie. Postanowienie zaskarżył pełnomocnik 98-letniego wnioskodawcy.