Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczeństwo - głównym powodem wycinki drzew w Białymstoku
Wycinki dotyczą pojedynczych sztuk, ale gdy je zsumujemy okazuje się, że z przestrzeni miejskiej Białegostoku znika rocznie wiele drzew. Główny powód wskazywany we wnioskach o pozwolenie na wycinkę to bezpieczeństwo, ale też np. zacienienie mieszkania.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Niemal codziennie w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiają się informacje dotyczące zamiaru usunięcia drzew. Ulice - Narewska, Antoniukowska, Mazowiecka, Upalna, Sikorskiego czy Chrobrego to tylko kilka przykładów z ubiegłego tygodnia.
W 2022 roku białostoccy urzędnicy wydali 360 decyzji, w których zezwolili na usunięcie prawie 900 drzew i zobowiązali do nasadzenia ponad 780.
Większość tych decyzji dotyczyło spółdzielni mieszkaniowych. Urzędnicy zezwolili na usunięcie prawie 270 sztuk, odmówili w ponad 80 przypadkach i zobowiązali do nasadzenia 90 drzew.
- Główne argumenty to takie, że drzewa są obumarłe lub ze względu na pochylenie i wady zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców czy też wpływają na zacienienie mieszkań - mówi zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku Agnieszka Zabrocka.
W wielu przypadkach mieszkańcy nie składają uwag i nie interesują się przebiegiem postępowania, a chcą aktywnie uczestniczyć w około 10 proc. takich spraw.
W 2022 roku rozpatrzono też prawie 430 zgłoszeń zamiaru usunięcia drzew z działek prywatnych w Białymstoku. Urzędnicy zgodzili się na usunięcie ponad dwóch i pół tysiąca sztuk, a sprzeciwili się w przypadku 350 drzew.
Wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa - jak też zgłoszenia takiego zamiaru - przyjmuje urząd miasta lub gminy, na terenie których planowana jest wycinka.
Szczególnie w czasie pandemii szukamy tam wytchnienia, relaksu i świeżego powietrza. W niedzielę (21.03) Międzynarodowy Dzień Lasów.
Blisko 2,5 tys. osób podpisało się pod petycją do władz Białegostoku, sprzeciwiając się planom wycinki części lasu wokół lotniska Krywlany. Wycinka obejmująca ponad 15 tys. drzew w Lesie Solnickim ma pozwolić na wykorzystanie w pełnej długości pasa startowego dla małych samolotów.
"Inicjatywa dla Białegostoku" to oddolny ruch, który chce zmieniać Białystok - mówiła w środę (4.04) na konferencji prasowej w Białymstoku liderka ruchu dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z tego komitetu. Chcą, by w mieście było więcej zieleni.