Radio Białystok | Wiadomości | Fotowoltaika w Muzeum Pamięci Sybiru ma wyprodukować do 40 proc. potrzebnego placówce prądu
Do 40 procent energii elektrycznej potrzebnej do działalności placówki ma wyprodukować instalacja fotowoltaiczna w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Inwestycja kosztowała ponad 200 tysięcy złotych. To pierwsza białostocka placówka kultury z taką instalacją.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zamontowano 109 paneli w trzech modułach o mocy 455 watopików każdy, a daje to łącznie blisko 50 kWp zainstalowanej mocy.
- To pierwsza miejska instytucja kultury, która postawiła na energię odnawialną. Moduły znajdują się na dachu nad częścią administracyjną, nad magazynami i częścią restauracyjną, a wszystko po to, żeby płacić niższe rachunki za energię i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
- Kiedy w lutym ubiegłego roku zaczęła się wojna w Ukrainie, kiedy gwałtownie poszybowały ceny, kto jak kto, ale taka instytucja jak nasza, zajmująca się historią i ten temat wojny także dotyczy nas bezpośrednio, postanowiliśmy się także zmierzyć z tym wyzwaniem, czyli przejść na fotowoltaikę - podkreśla dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
W tym roku ma powstać około 20 instalacji na budynkach podległych władzom Białegostoku. To m.in. szpital miejski, obiekty Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Plażowej, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej i placówki oświatowe.
Fotografie przedstawiające osoby deportowane na Sybir, o których niewiele wiadomo - publikuje w internecie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dzięki pomocy czytelników udało się "odszyfrować" jedno z nich. Historycy podkreślają, że to bardzo ważne, bo w ten sposób udaje się dopisać historię.
Teksty publicystyczne, sylwetki, podcasty i zdjęcia - m.in. to można znaleźć w nowym portalu popularnonaukowym "Świat Sybiru". W środę (21.12) go zaprezentowano.
Zapaleniem zniczy na torach przy Muzeum pamięci Sybiru oraz mappingiem na budynku muzeum i głównej siedzibie Urzędu Miasta upamiętniono w sobotę (17.09) w Białymstoku 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.