Radio Białystok | Wiadomości | Czytelnicy pomagają Muzeum Pamięci Sybiru "odszyfrować" historie fotografii

Czytelnicy pomagają Muzeum Pamięci Sybiru "odszyfrować" historie fotografii

11.01.2023, 12:58, akt. 13:02

Fotografie przedstawiające osoby deportowane na Sybir, o których niewiele wiadomo - publikuje w internecie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dzięki pomocy czytelników udało się "odszyfrować" jedno z nich. Historycy podkreślają, że to bardzo ważne, bo w ten sposób udaje się dopisać historię.

Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka
Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka

Pod koniec grudnia Muzeum Pamięci Sybiru uruchomiło portal internetowy Świat Sybiru, gdzie obok artykułów publicystycznych i popularnonaukowych, jest oddzielny dział "Tajemnice zdjęć".

Jak powiedział w środę redaktor naczelny portalu dr Tomasz Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru, badacze o prezentowanych zdjęciach w tym dziale wiedzą niewiele, znane jest np. nazwisko jednej osoby albo znana jest data i miejsce zrobienia zdjęcia, ale nic ponadto. Dodał, że "Tajemnice zdjęć" to miejsce, gdzie odwiedzający mogą podzielić się wiedzą o danym zdjęciu.

Jako pierwszą opublikowano w grudniu fotografię grupy dziewcząt. Danilecki powiedział, że muzeum znało kilka nazwisk, bez wskazania na osoby, znało datę i miejsce wykonania zdjęcia, ale nic więcej.

W środę w mediach społecznościowych muzeum poinformowało, że tajemnicę tego zdjęcia udało się odszyfrować. Dzięki pomocy czytelników, rodzin deportowanych osób, udało się wskazać nazwiska poszczególnych dziewcząt, ale też poznać historie i otrzymać dokumenty niektórych bohaterek zdjęcia. Fotografia przedstawia dziewczęta deportowane z okolic Sokółki do miejscowości Toporok w obwodzie irkuckim. Fotografia została wykonana w dniu 3 czerwca 1945 roku - jak wskazała jedna z osób - "po zbiorach czeremszy".

"To takie bardzo pozytywne zaskoczenie, że udaje się dopisać tę historię, bo takich zdjęć, które są w dużej części anonimowe, w tym znaczeniu, że nie wiemy, kto jest na zdjęciu albo znamy jedną osobę lub dwie osoby, albo nie znamy kontekstu wykonania takiego zdjęcia mamy w naszych zasobach naprawdę dużo" - powiedział Danilecki.

Danilecki podkreślił, że takie odszyfrowywanie zdjęć jest dla historyków ważne, bo - jak mówił - w ten sposób badacze mogą poznać konteksty, dalsze zdarzenia czy losy poszczególnych osób. 

"Dla ludzi, którzy się z nami kontaktują, to są często takie emocjonalne sytuacje. Oni rozpoznają nagle na zdjęciach swoich bliskich" - dodał.

Opowieści, którymi dzielą się czytelnicy - jak mówił historyk - są też pretekstem do kolejnych poszukiwań, bo np. ktoś inaczej zapamiętał imię lub inne brzmienie nazwiska. A to - jak podkreślił historyk - bardzo ważne w kontekście osób, które zgłaszają się do muzeum, w poszukiwaniu informacji o swoich bliskich.

"Na co dzień mamy dużo zapytań od członków rodzin, to jest drugie, trzecie pokolenie Sybiraków, czyli dzieci, wnuki, które nie wiedzą wszystkiego lub bardzo mało wiedzą o losach swoich dziadków czy rodziców, chcą się czegoś dowiedzieć, a my nie mamy dostępu do dokumentów, bo archiwa rosyjskie są zamknięte, trochę otwierają się archiwa kazachskie, ale w gruncie rzeczy musimy bazować na szczątkowych informacjach, właśnie pochodzących od innych deportowanych i takie sytuacje pozwalają nam poszerzyć krąg ludzi, o których coś wiemy. I to jest dla historyka i pasjonujące, i ważne, a emocjonalnie jest też ważne dla Sybiraków i ich rodzin" - powiedział Danilecki.

W cyklu "Tajemnice zdjęć" opublikowano też m.in. zdjęcia przedstawiające zeszyt z kory brzozowej z wierszami pisanymi przez Marię Górniak w latach 1941–1943. Jak podaje muzeum, po publikacji zgłosiła się córka pani Marii. 

"Mamy nadzieję, że wkrótce i ta historia odnajdzie swoje pełne wyjaśnienie" - dodała instytucja.

Na portalu www.swiatsybiru.pl, który jest wspólną inicjatywą Muzeum Pamięci Sybiru i Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, dostępne są kolejne fotografie, o których odszyfrowanie prosi muzeum. Danilecki powiedział, że nowe zdjęcia publikowane są co 7-10 dni. Dodał, że te, które udało się odszyfrować, nie są usuwane, a nadal dostępne, bo - jak mówił - historycy liczą, że może uda się dowiedzieć czegoś więcej.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarte zostało 17 września 2021 roku.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstał portal internetowy przybliżający tematykę Sybiru

21.12.2022, 14:35

Teksty publicystyczne, sylwetki, podcasty i zdjęcia - m.in. to można znaleźć w nowym portalu popularnonaukowym "Świat Sybiru". W środę (21.12) go zaprezentowano.


Bieg Pamięci Sybiru po raz pierwszy będzie nie tylko w Białymstoku

17.12.2022, 14:15

Do tej pory był tylko w Białymstoku, teraz także we Wrocławiu. Bieg Pamięci Sybiru w 2023 r. będzie zorganizowany w dwóch miastach. Bieg organizuje działające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, trwają zapisy.


"Światło Pamięci" przy Muzeum Pamięci Sybiru w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę [zdjęcia]

17.09.2022, 20:00

Zapaleniem zniczy na torach przy Muzeum pamięci Sybiru oraz mappingiem na budynku muzeum i głównej siedzibie Urzędu Miasta upamiętniono w sobotę (17.09) w Białymstoku 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok