Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 40 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
37 osób próbowało w środę przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w środę (11.01) Straż Graniczna. Łącznie dotąd w styczniu odnotowano 499 takich prób.
Wśród migrantów, którzy chcieli w środę dostać się do Polski byli m.in. Egipcjanie i Jemeńczycy. Pięć osób podchodziło pod zbudowaną na granicy zaporę, ale wycofały się, gdy zobaczyły polskie patrole.
SG podsumowała, że dotąd w styczniu odnotowała 499 prób nielegalnego przekroczenia granicy i dostania się do Polski. Łącznie zatrzymano także w styczniu 13 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekroczeniu granicy. Pięć spośród tych osób jest aresztowanych.
W dn.11.01 do????????próbowało nielegalnie przedostać się z????????37 cudzoziemców m. in.ob.Egiptu,Jemenu,w tym 5 os. podchodziło pod barierę,na widok patroli????????wycofywali się na????????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) January 12, 2023
W styczniu było 499 prób nielegalnego przedostania się z????????,zatrzymano 13 pomocników-wobec 5 zastosowano areszty. pic.twitter.com/oUawgnfNpH
Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz.
Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".
Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca 2022 r. oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km. Według zapowiedzi SG, całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia.
Podlaski Oddział Straży Granicznej informował w środę, że od początku 2023. r. polsko-białoruską granicę próbowali przekroczyć obywatele 17 państw.