Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą święto Bożego Narodzenia
To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. W sobotę (07.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego
Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.
Cały okres od Bożego Narodzenia do święta Chrztu Pańskiego (obchodzonego 19.01) nosi ludową nazwę „światki”. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.
Kolorowa gwiazda i kolędy w wielu podlaskich miejscowościach
W wielu podlaskich miejscowościach z bogatym repertuarem kolęd wyruszają grupy kolędnicze - niosą kolorową gwiazdę i śpiewają tradycyjne kolędy w kilku językach.
Kolędowanie to tradycja widoczna zwłaszcza na wsi, gdzie grupy dzieci i młodzieży, członkowie parafialnych chórów czy zespołów folklorystycznych śpiewają kolędy oraz miejscowe przyśpiewki.
Grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach ale też w mieście. Kolędują np. członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Często kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych monasterów, albo działalność zespołów czy organizacji.
Posłuchać kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży będzie można także 11 i 12 stycznia podczas 41. Prawosławnych Wieczorów Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.