Radio Białystok | Wiadomości | Gmina Sokoły chce wykorzystywać do ogrzewania zrębki drewna, zamiast peletu
Zrębki drewna, zamiast peletu chce wykorzystywać samorząd gminy Sokoły do ogrzewania.
Urzędnicy przygotowują się do realizacji projektu, dzięki któremu będzie można zmniejszyć koszty ogrzewania - mówi wójt Józef Zajkowski.
Wielu rolników pozakładało piece na pellet i się okazało, że ten nie kosztuje już 600, czy 800 złotych, ale 2800, czy 3000 złotych. I mamy pomysł, żeby gnijące drzewo w lasach, przy drogach, zamienić na opał. Są producenci, którzy mają kotły najwyższej jakości, piątej klasy, z podajnikiem szufladowym, w których można pellet zamienić na zrębki i to działa - mówi Józef Zajkowski.
Jak mówi Józef Zajkowski, jest już producent pieców, który produkuje urządzenia zasilane zrębkami. Ich wykorzystanie ma przynieść wiele korzyści.
Chcemy zrobić takie centrum, gdzie będziemy gromadzić zrębkę i również przeprowadzać szkolenia dla rolników, bo oni sami mogą wszystko przygotować. Dotyczy to przede wszystkim pielęgnacji prywatnych lasów. Dzięki temu będą podwójne korzyści - wyczyszczone lasy i zrębka, która jest opałem praktycznie za darmo - dodaje Józef Zajkowski.
Urzędnicy złożyli już wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i czekają na podpisanie umowy. Nawiązali też współpracę z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych.
Energia i ciepło z ogniw wodorowych - między innymi taka instalacja ma powstać w ramach Podlaskiej Strefy Zrównoważonego Rozwoju w gminie Sokoły.
„Od 10 stycznia zaprzestajemy dostarczania ciepłej wody (…) Prosimy o zaopatrywanie się w urządzenia do podgrzewania wody każdy indywidualnie”. Takie ogłoszenia pojawiły się we wszystkich klatkach bloków Osiedla Bema w Krynkach.
Władze Suwałk obawiają się, że opłaty za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 100 proc.
Uczniowie nie będą przebywać w źle oświetlonych i chłodnych szkołach, ale zgodnie z zaleceniami placówki muszą wdrożyć programy oszczędzania.