Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie szkoły przygotowują się do zmniejszenia swoich rachunków za prąd i gaz

Białostockie szkoły przygotowują się do zmniejszenia swoich rachunków za prąd i gaz

autor: Ryszard Minko

28.11.2022, 15:52, akt. 17:04

Uczniowie nie będą przebywać w źle oświetlonych i chłodnych szkołach, ale zgodnie z zaleceniami placówki muszą wdrożyć programy oszczędzania.

© Robert Przybysz, Fotolia.com
© Robert Przybysz, Fotolia.com


0:00
0:00
Białostockie szkoły przygotowują się do zmniejszenia swoich rachunków za prąd i gaz - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami - samorządy, w tym placówki oświatowe, już w grudniu muszą o 10 procent zredukować swoje rachunki za prąd i ciepło. Pytani przez nas dyrektorzy szkół podstawowych i średnich przyznają, że szukają oszczędności gdzie się da.

Najpopularniejszym sposobem jest wymiana przestarzałego, energochłonnego oświetlenia na nowe - ledowe. To jednak generuje spore koszty, na które nie stać placówek. Dlatego starają się to robić na raty. 

Na przykład w Szkole Podstawowej nr 50 w Białymstoku planuje się wymianę oświetlenia w jednej sali w miesiącu. W tym tempie modernizacja oświetlenia w całej szkole zajmie ponad trzy lata, choć i tak szkoła jest w dobrej sytuacji, bo jako jedna z trzech placówek ma własne panele fotowoltaiczne. 


- To daje spore oszczędności, choć poszukujemy dalszej redukcji kosztów - mówi dyrektor SP 50 Ewa Chociej. 


Dlatego też wyłączana będzie połowa latarni na szkolnym placu. Modernizowana jest też wentylacja budynku, by minimalizować straty ciepła.

Racjonalne korzystanie z energii wprowadza też Szkoła Podstawowa nr 20. Jak mówi dyrektor Mariusz Sokołowski, temperatura w salach lekcyjnych będzie utrzymywana na poziomie 20-21 stopni Celsjusza, ale na weekend i dłuższe przerwy ogrzewanie będzie przykręcane do minimum. Poza tym nauczycielom i uczniom przypomina się o wyłączaniu zbędnego oświetlenia.

W VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku wyłączane będą wszystkie urządzenia, tak by nie pozostawały one w rybie czuwania przez całą dobę.  


- Staramy się też wypracować wspólne dobre nawyki, by oszczędzać prąd i ciepło - mówi dyrektor Dariusz Naumowicz.


Szkoły otrzymały zestaw specjalnych wskazówek, w jaki sposób mogą oszczędzać. 


- To 15 punktów, w których mówi się między innymi o niezakrywaniu grzejników, montowaniu czujników ruchu czy obniżaniu temperatur w pomieszczeniach niedydaktycznych - mówi Agnieszka Zabrocka z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


Agnieszka Zabrocka dodaje, że na razie nie ma mowy o „rozliczaniu” szkół z oszczędności.

Na tym etapie nie wspomina się o konieczności - bądź jakichkolwiek planach - przechodzenia na czasowe nauczanie zdalne, w celu wykazania oszczędności energetycznych.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku może być wyłączona część latarni - taki pomysł mają władze miasta

24.09.2022, 20:00

W Białymstoku może być wyłączona część miejskich latarni. Między innymi taki pomysł ma prezydent Tadeusz Truskolaski na oszczędzanie energii w czasie dużego wzrostu cen.


Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii

19.09.2022, 15:17

Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok