Radio Białystok | Wiadomości | Przyszłoroczny budżet powiatu siemiatyckiego będzie o ponad 70 procent większy, niż obecny
To rekordowy budżet w historii powiatu siemiatyckiego. W przyszłym roku ma być większy o ponad 70 procent w porównaniu do tego roku. Tak planują władze powiatu.
"Rekordowo dużo pieniędzy ma być też wydanych na inwestycje" - mówi starosta Marek Bobel. Podkreśla, że na inwestycje przeznaczonych jest 53 procent budżetu. Wynik ten ma być jednak jeszcze wyższy.
Pozyskaliśmy pieniądze między innymi z Programu Sportowa Polska na budowę boisk w Czartajewie i w Ostrożanach oraz siłowni. Będą na pewno też dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na budowę dróg, które nie są w tej chwili wpisane do budżetu, Podejrzewam, że wydatki na inwestycje osiągną w ciągu roku poziom 60 procent budżetu - mówi Marek Bobel.
Starosta dodaje, że w przyszłym roku ma powstać długo wyczekiwana strzelnica. Jej budowa planowana jest we wsi Borysowszczyzna w gminie Nurzec-Stacja. Władze powiatu na tę inwestycję dostały około 8 milionów złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej i z rządowego programu Polski Ład.
Na przyszły rok zaplanowano też wiele inwestycji drogowych. Wśród nich starosta wymienia m.in. budowę dróg na ulicach Kościuszki i Wysokiej w Siemiatyczach.
Dochody powiatu siemiatyckiego mają wynieść w przyszłym roku 120 milionów złotych. To o 50 milionów więcej niż w tym roku.
Wydatki zaplanowano na poziomie 122 milionów złotych. Deficyt będzie pokryty z nadwyżki z lat ubiegłych.
Niekontrolowany zrzut ścieków był przyczyną awarii oczyszczalni w Siemiatyczach. Ustalili to specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Szpital w Siemiatyczach kupił aparat RTG i mammograf. Chorzy nie będą już musieli jeździć na badania do innych ośrodków w regionie.
Bezpłatne badania cytologiczne będą mogły zrobić w najbliższą sobotę (3.12) mieszkanki Siemiatycz. Organizuje je szpital, wcześniej trzeba się zapisać.
Cztery podlaskie placówki medyczne doceniono w prestiżowym rankingu najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce. Oceniano opiekę nad pacjentem i finanse.