Radio Białystok | Wiadomości | Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii
Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.
Zdaniem ekspertów oszczędzanie energii staje się koniecznością, w przeciwnym razie przyszłe rachunki za prąd mogą nas bardzo zaboleć.
W Białymstoku na razie nie ma mowy o zamykaniu pływalni czy wyłączaniu oświetlenia ulicznego - ale w urzędzie będzie nieco zimniej, a miejskie obiekty będą krócej oświetlane. Zgodnie z zapowiedzą premiera od października samorządy i organy administracji publicznej muszą o 10 procent zredukować zużycie prądu.
W przypadku Białegostoku pierwsze oszczędności wprowadzono już w kwietniu, kiedy skrócono czas oświetlania miejskich budynków, niedawno iluminacje wyłączono na budynkach przy ulicy Kilińskiego, wyłączono też miejskie fontanny
- wylicza Agnieszka Zabrocka z Departamentu Komunikacji Społecznej.
Dodaje, że planowane jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach urzędu i np. w szkołach, a na kilku budynkach i siedzibach spółek miejskich zamontowano panele fotowoltaiczne, które generują realne oszczędności energii. - Szacuje się, że dotychczasowe rozwiązania już dały 10 procentowe zmniejszenie zużycia prądu - ocenia Agnieszka Zabrocka.
Szczegółowego planu oszczędzania nie ma na razie Podlaski Urząd Wojewódzki oraz Podlaski Urząd Marszałkowski. W obu urzędach trwają prace nad znalezieniem odpowiednich rozwiązań. - W Urzędzie Marszałkowskim wkrótce powstaną specjalne wytyczne dla urzędników, które z pewnością zmienią zachowania - mówi rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Na tym etapie specjalnego programu oszczędzania prądu nie wprowadza Urząd Miejski w Łomży, bo już od dawna obowiązuje tam zasada rozważnego korzystania z prądu i wody - mówi Łukasz Czech z biura prasowego urzędu. Dodaje, że od lat każda modernizacja oświetlenia ulicznego wiąże się z wymianą żarówek na energooszczędne, ale nie jest planowane wyłączanie oświetlenia ulicznego. Między innymi nie pozwalają na to obecne przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
Eksperci podkreślają, że w urzędach można zastosować podobne rozwiązania oszczędnościowe jak te stosowane w domach. Na przykład można ograniczyć możliwości parzenia kawy i herbaty z uwagi na energochłonne czajniki elektryczne, należy też wygaszać zbędne oświetlenie np. na korytarzach oraz zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach.