Radio Białystok | Wiadomości | Jak powinien rozwijać się Białostocki Obszar Funkcjonalny? Trwają konsultacje
To ma być przygotowanie do wyzwań przyszłości, związanych m.in. z różnymi kryzysami. Takie jest założenie Strategii Rozwoju Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego do 2030 roku. Rozpoczęły się konsultacje społeczne dokumentu dotyczącego rozwoju Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin.
"Pracujemy w kilku obszarach" - mówi prof. Dorota Perło z BOF-u: "pierwszy to inteligentne zarządzanie tak, aby zwrócić uwagę między samorządami i jak najefektywniej współpracę kształtować, by podnieść jakość życia, drugi obszar to mieszkańcy, trzeci - gospodarka, czwarty - środowisko, piąty - przestrzeń, a szósty - zrównoważona mobliność miejska".
Prof. Dorota Perło podkreśla, że jesteśmy obecnie w takim czasie, w którym towarzyszą nam różne trendy globalne, na które nie mamy wpływu, ale możemy podjąć próbę, by sprostać tym wyzwaniom. "Są to trendy związane z kryzysem energetycznym, gospodarczym, z sytuacją na Ukrainie i staramy się odpowiadać na te wyzwania. Jest to przede wszystkim nastawienie na działalność związaną z rozwojem energii odnawialnej, patrzymy też na zmiany demograficzne, bo mimo, że w województwie podlaskim liczba ludności maleje, to w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym przybywa mieszkańców i są to często młodzi ludzie, dlatego nadal są np. potrzeby w zakresie tworzenia żłobków i przedszkoli i na to też stawiamy" - dodaje prof. Dorota Perło.
Uwagi do "Strategii Rozwoju Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego do 2030 roku" każdy może zgłosić do 13 grudnia poprzez formularz elektroniczny, który jest na stronie internetowej Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
BOF tworzą gminy: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków, Zabłudów.