Radio Białystok | Wiadomości | Obywatele m.in. Afganistanu, Iraku, Iranu i Syrii chcieli nielegalnie dostać się do Polski
89 cudzoziemców próbowało w czwartek (10.11) nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Afganistanu, Iraku, Iranu i Syrii - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Po raz kolejny zanotowano próby przeprawy przez rzekę Świsłocz.
Próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią przez graniczne rzeki, rozlewiska czy mokradła notowane są w ostatnim czasie niemal codziennie.
SG poinformowała w piątek rano na Twitterze, że minionej doby w okolicach Bobrownik siedem osób przeprawiło się wpław przez Świsłocz. Zatrzymano Ukraińca i Białorusina, którzy pomagali nielegalnie przekroczyć granicę.
Od początku miesiąca Straż Graniczna zanotowała w sumie blisko 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys.
Trwa budowa tzw. zapory elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna, która ma mieć 202 km, obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.
MSWiA informowało niedawno, że pierwszy 35-kilometrowy odcinek zapory elektronicznej będzie oddany do użytku w przyszłym tygodniu.
Na początek czeka ich kilkumiesięczne szkolenie, a potem służba na polsko-białoruskiej granicy. Blisko 60 nowych funkcjonariuszy złożyło w czwartek (10.11) ślubowanie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.
72 migrantów próbowało w środę (9.11) dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podsumowała w czwartek (10.11) Straż Graniczna. Były to osoby m.in. z Afganistanu, Egiptu, Etiopii, Kongo, Kamerunu i Syrii.
W środę (11.09) minął rok od zamknięcia dla ruchu drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Powodem był kryzys migracyjny na tej granicy. Ruch został wówczas czasowo zawieszony, ale taka sytuacja utrzymuje się do dziś. W regionie czynne jest jedynie sąsiednie przejście graniczne w Bobrownikach.
63 cudzoziemców próbowało we wtorek (8.11) nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Maroka, Afganistanu, Iraku i Kirgistanu - podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera.
"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.
W pobliżu zalewu Siemianówka - tuż przy polsko-białoruskiej granicy - funkcjonariusze polskich służb pomogli dziesięciu obcokrajowcom, którzy prawdopodobnie nielegalnie przedostali się do Polski i utknęli w podmokłym, grząskim terenie.