Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie szpitale i poradnie zdrowia psychicznego otrzymują dofinansowanie z NFZ-tu na poprawę bezpieczeństwa informatycznego
Podlaskie szpitale i poradnie zdrowia psychicznego mogą znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo informatyczne. Dzięki dofinansowaniu z NFZ mogą kupić urządzenia i oprogramowanie do zwalczania cyberataków.
- Trwająca w Polsce epidemia koronawirusa spowodowała zwiększenie liczby świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Pacjenci coraz częściej korzystają z usług e-zdrowia oraz środków komunikacji elektronicznej. Wiąże się to z możliwością wystąpienia incydentu, który może wpłynąć na zaistnienie szkody czy też uniemożliwienie prowadzenia działalności leczniczej. Incydenty, które bezpośrednio zagrażają cyberbezpieczeństwu placówek medycznych nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Sparaliżowanie infrastruktury informatycznej szpitala może uniemożliwić przeprowadzenie planowych operacji, zagrozić zdrowiu pacjentów czy prywatności danych osobowych, w szczególności danych wrażliwych pacjentów. Dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań - mówi dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.
Do tej pory pieniądze na poprawę bezpieczeństwa informatycznego otrzymało 29 placówek medycznych w naszym regionie. NFZ przeznaczył dla nich 11 mln 763 tys. złotych.
Podlaskie placówki mogą liczyć na dofinansowanie od 20 tysięcy do 900 tysięcy złotych. O wsparcie wciąż mogą starać się szpitale, poradnie zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień oraz placówki prowadzące pilotaż centrów zdrowia psychicznego.
Jak mówi Maciej Olesiński, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz związanych z nimi usług. Musi to dotyczyć podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówkach leczniczych, nie samej informatyzacji.
Za otrzymane pieniądze można kupić i uruchomić m.in.: urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, urządzenia i oprogramowanie oraz wsparcie eksperckie dotyczące cyberbezpieczeństwa, technologie, które ułatwiają precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT oraz szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników.