Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie szpitale dostaną dodatkowe pieniądze z NFZ
Większość podlaskich szpitali dostanie dodatkowe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już od wielu tygodni dyrektorzy placówek podkreślali, że nie mają pieniędzy na ustawowe podwyżki dla pracowników. Dodatkowo rosną też koszty związane z ogrzewaniem i prądem. Teraz NFZ daje dodatkowe fundusze.
Do polskich placówek, które są w tzw. sieci szpitali, ma trafić dodatkowo 500 milionów złotych. "Wsparcie będzie wypłacane przez 10 miesięcy" - mówi dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński. Dodaje, że dotyczy to tych szpitali, u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 procent. Kwota, którą otrzyma szpital, będzie wyliczana indywidualnie.
Dyrektor szpitala miejskiego w Białymstoku Agnieszka Uszyńska ma nadzieję, że dodatkowe pieniądze znacząco rozwiążą część problemów finansowych.
Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Mirosław Reczko dodaje, że w zamian za dodatkowe fundusze, szpitale będą musiały wprowadzić plan naprawczy, ale jest to zasadne, bo po czasie pandemii inne są też potrzeby pacjentów.
W systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli w tzw. sieci szpitali, są 22 placówki w naszym regionie. Trzy z nich to szpitale ogólnopolskie.
25 mln zł dostanie z UNICEF-u Białystok na różne projekty związane z przebywającymi w mieście uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Największa pula przypadnie placówkom oświatowym, ale na liście są też m.in. dwa szpitale kliniczne.
Jeszcze nie skończyły się roboty budowlane związane z generalnym remontem dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku, a już placówka szykuje się na kolejną inwestycję. Dostała 228 milionów złotych za które ma wybudować budynek dla poradni specjalistycznych.
W województwie podlaskim jest już całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Przez ostatnich 11 lat najmłodsi pacjenci musieli szukać opieki psychiatrycznej w szpitalach w innych częściach Polski. Teraz będą się leczyć w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku.
Przez trzy miesiące podawany będzie lek, który sprzyja chudnięciu. Centrum Badań Klinicznych w Białymstoku realizuje projekt związany z walką z otyłością i z zapobieganiem cukrzycy.
O zaszczepienie się przeciwko grypie apelują eksperci. Przypominają, że szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca i teraz jest najlepsza pora, by przyjąć szczepionkę.