Radio Białystok | Wiadomości | Dlaczego wymiana oświetlenia w Białymstoku przebiega powoli? - pyta o to radny Henryk Dębowski
Oświetlenie uliczne w Białymstoku ma być wymieniane na energooszczędne. Urzędnicy przygotowują przetarg. Zdaniem radnego PiS Henryka Dębowskiego jest to konieczne, ale prace przebiegają zbyt wolno. Napisał w tej sprawie interpelację.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomysł wymiany oświetlenia w Białymstoku nie jest nowy, bo zakłada to m.in. "Plan gospodarki niskoemisyjnej". Teraz jednak pojawiły się pytania ze strony radnego PiS Henryka Dębowskiego w związku z rosnącymi wydatkami na energię elektryczną.
- Wymieniono około 290 opraw z 11,7 tys. i niepokojące jest to, że realizacja tego zadania przebiega tak wolno - uważa Henryk Dębowski i dodaje, że przyniosłoby to oszczędności.
W odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk odpisał, że wymiana na oświetlenie typu LED uzależniona jest od możliwości finansowych.
- W związku z rosnącymi cenami prądu trzeba to koniecznie zrobić i przygotowujemy przetarg na oświetlenie energooszczędne, by wprowadzić lampy LED - dodaje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wymiana oświetlenia ma dać oszczędności na poziomie około 70. proc. W Białymstoku, jeśli uda się znaleźć wykonawcę, który zaproponuje rozsądną cenę, ma to nastąpić w przyszłym roku. Bardziej zaawansowane prace są np. w Warszawie.
Dziesięcioprocentowe oszczędności mają wprowadzić dyrektorzy augustowskich szkół i jednostek. Dotyczy to zarówno energii świetlej, jak i ogrzewania.
To pieniądze na różne działania obniżające koszty energii. Pierwsza ich część trafia już do samorządów, które 15 procent z otrzymanej kwoty muszą przeznaczyć na inwestycje.
Oświetlenie uliczne w gminie Jedwabne będzie wyłączone przez większość nocy. W ten sposób samorząd szuka oszczędność w związki z rosnącymi cenami energii.
Oświetlenie uliczne we wszystkich miejscowościach w gminie wiejskiej Łomża będzie wymienione na energooszczędne z funduszy sołeckich.
W prawie wszystkich wsiach gminy Nowinka latarnie uliczne będą paliły się tylko do godziny 20, czyli o dwie godziny krócej niż we wrześniu. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji.
Gwałtownie rosnące ceny energii zmuszają do radykalnych decyzji – by uporać się z rachunkami za prąd dwie białostockie uczelnie wprowadzają czasowe nauczanie online. Jedną z nich jest największa uczelnia w regionie – Uniwersytet w Białymstoku.
Nie będzie wyłączania miejskiego oświetlenia w Łomży, bo "miasto" płaci za energię elektryczną według stałych stawek. Zaoferowała je firma, która wygrała przetarg na dostawę energii w tym roku.
Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.