Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży
W województwie podlaskim jest już całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Przez ostatnich 11 lat najmłodsi pacjenci musieli szukać opieki psychiatrycznej w szpitalach w innych częściach Polski. Teraz będą się leczyć w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku.
Pierwsi pacjenci będą przyjmowani na oddział w poniedziałek (03.10).
Chorzy będą mieć bardzo dobre warunki pobytu. Zapewniono im m.in.: dwie strefy dla dzieci do 13 roku życia i młodzieży powyżej 13 roku życia, pokój wyciszeń, salę terapeutyczną, jadalnię z salą terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej/rehabilitacji psychiatrycznej, salę doświadczenia świata, salę integracji sensorycznej i salę gimnastyczną.
Oddział stacjonarny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży umożliwia pacjentom oraz ich rodzinom otrzymanie kompleksowego i skoordynowanego wsparcia w jednym miejscu.
Na początek na stacjonarny oddział trafią osoby leczone teraz w innych szpitalach w Polsce.
Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński podkreśla, że "w każdym powiecie województwa podlaskiego mamy już w pełni zabezpieczony dostęp do świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych, z których mogą korzystać najmłodsi pacjenci.
- Łącznie w naszym regionie mamy 19 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w ramach I poziomu referencyjnego, cztery Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w II poziomie referencyjnym oraz tak pilnie potrzebny stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w ramach III poziomu referencyjnego" - mówi Maciej Olesiński.
Oficjalne otwarcie Centrum Psychiatrii dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy Wołodyjowskiego ma być w dniu inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym 7 października.
Budynek Centrum stanął na tyłach USK, przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku, w miejscu dawnego tzw. domku szwedzkiego, który był niegdyś siedzibą administracji szpitala. Koszt trwającej dwa lata budowy to około 40 mln zł.
Budynek ma cztery kondygnacje – jedna jest pod ziemią, a trzy użytkowe już na powierzchni. W sumie do dyspozycji jest tu 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II - dla dorosłych.