Radio Białystok | Wiadomości | Na pół roku bezwzględnego więzienia skazał sąd białostoczanina oskarżonego o zastrzelenie psa
Pies nie był agresywny, a oskarżony wykazał się brakiem uczuć - tak białostocki sąd uzasadniał wyrok skazujący wobec mężczyzny, który zastrzelił psa swojej matki. 40-latek w procesie apelacyjnym domagał się uniewinnienia. Sąd utrzymał wyrok pół roku bezwzględnego więzienia.
Chodzi o wydarzenia, do których doszło dwa lata temu
Na policję zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że podejrzewa syna o zabicie jej psa. Mężczyzna zapewnia, że znalazł martwe zwierzę i je zakopał.
Wyjaśnienia oskarżonego sąd ocenił jako nielogiczne i sprzeczne z innymi dowodami. Natomiast zeznania świadków jako spójne i wiarygodne.
Jak mówił sędzia Wiesław Oksiuta "oskarżony nie krył się ze swoim czynem, poinformował członków rodziny o tym, iż zabił psa, grożąc im wręcz, że to samo może ich spotkać, jeśli go skrzywdzą lub zgłoszą ten fakt na policję".
Obrona zapewniała, że to pomówienia wynikające z tego, że 40-latek pozostawał w konflikcie ze swoją matką. Zdaniem sądu nie ma na to dowodów i kobieta nie miała powodu, by bezpodstawnie obciążać syna.
W swojej apelacji obrona wskazywała też, że pies był agresywny i sąsiedzi się go bali, ale - w ocenie sądu - to również się nie potwierdziło.
Pies zginął od strzału z nieustalonej broni śrutowej
Według biegłej weterynarz, śmierć nastąpiła nagle - zwierzę nie cierpiało. Z tego też powodu sąd pierwszej instancji przyjął łagodniejszą kwalifikację prawną czynu niż prokuratura - eliminując zapis, że oskarżony działał ze szczególnym okrucieństwem.
Mimo to - jak mówił sędzia Wiesław Oksiuta - kara musi być bez warunkowego zawieszenia. Przypominał, że 40-latek już wcześniej był karany i nadal lekceważy porządek prawny.
- Oskarżony pokazał swój negatywny charakter, pozbawiony uczuć, a niewątpliwie do tego przyczynił się alkohol (...) Ta sprawa pokazuje, że człowiek stał się wrogiem, a nie przyjacielem zwierzęcia - mówił sędzia Wiesław Oksiuta.
Sędzia podkreślał też, że wyrok ma kształtować świadomość prawną społeczeństwa i przekonywać o nieuchronności kary.
Wyrok jest prawomocny.