Radio Białystok | Wiadomości | 30. rocznica przeniesienia z Grodna relikwii prawosławnego męczennika Gabriela
To patron dzieci i młodzieży, święty ziemi białostockiej. W katedrze św. Mikołaja trwają uroczystości związane z 30. rocznicą przeniesienia relikwii św. męczennika Gabriela z Grodna do Białegostoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed tymi uroczystościami do katedry wróciły relikwie Męczennika Gabriela, przez część roku przechowywane w cerkwi w Zwierkach koło Zabłudowa. Zwierki to rodzinna miejscowość Gabriela. Relikwie są tam od maja do września.
W uroczystościach w Białymstoku biorą udział hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz abp grodzieński i wołkowyski Antoni. Modlitwy przy relikwiach trwały całą noc. Główna liturgia, zakończona procesją, odbyła się w czwartek (22.09) o godz. 10:00. Przewodniczył jej zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
W ramach jubileuszowych obchodów święta w cerkwi św. Ducha w Białymstoku odbyły się koncerty chórów w ramach Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej.
Św. Gabriel urodził się w 1684 w Zwierkach. W wieku 6 lat został uprowadzony i zamordowany. Jego relikwie nie uległy rozkładowi. Wielokrotnie przenoszone przebywały w Zabłudowie, Słucku i Mińsku. W 1944 roku relikwie trafiły do Grodna, skąd we wrześniu 1992 roku zostały uroczyście przeniesione do białostockiej katedry.
Koncertem "Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej" chóru Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" rozpoczął się w środę (21.09) w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022". W części konkursowej wystąpi kilkanaście chórów; nie będzie wykonawców z Rosji.
To pierwsze z 12 wielkich świąt w cerkiewnym roku liturgicznym. Prawosławni świętują w środę (21.09) Narodzenie Najświętszej Marii Panny.
Chór Kameralny "Accolada" z Rygi na Łotwie zdobył Grand Prix 41. Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". W tym roku w przesłuchaniach konkursowych zaprezentowało się 14 zespołów z kraju i zagranicy. Z powodu wojny na Ukrainie zabrakło chórów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Na Świętej Górze Grabarce odbyły się w piątek (19.08) główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium.