Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022"

Rozpoczął się 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022"

21.09.2022, 08:06, akt. 19:45

Koncertem "Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej" chóru Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" rozpoczął się w środę (21.09) w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022". W części konkursowej wystąpi kilkanaście chórów; nie będzie wykonawców z Rosji.

Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2020 Foto: S. Sawczuk
Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2020 Foto: S. Sawczuk


0:00
0:00
41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" - relacja Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przesłanie tegorocznego festiwalu to muzyka cerkiewna od źródeł do współczesności

"Przesłanie tegorocznego festiwalu, to muzyka cerkiewna od źródeł do współczesności, dlatego w czasie jego trwania zaprezentujemy muzykę cerkiewną od najstarszych zabytków, po kompozycje współczesnych kompozytorów" - mówił w czasie uroczystości otwarcia dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) ma 41-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od prawie 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.

Zwykle impreza odbywała się w maju, ale w 2020 roku - z powodu pandemii koronawirusa - po raz pierwszy zorganizowana została we wrześniu. Podobny termin przyjęto w roku 2021 i obecnym.

Prezentacje odbywają się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej. W przesłuchaniach konkursowych, zaplanowanych na piątek i sobotę, weźmie udział trzynaście chórów z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, które rywalizować będą w kategorii chórów parafialnych, amatorskich świeckich i profesjonalnych.


Laureaci będą znani w niedzielę

Laureaci będą znani w niedzielę. Na czwartek zaplanowano koncert "Muzyka cerkiewna Rzeczpospolitej", gdzie będzie można wysłuchać m.in. modlitw z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Jak przyznają organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", w tym roku na listę uczestników festiwalu miała wpływ sytuacja polityczna na świecie i agresja rosyjska na Ukrainę. Jak powiedział dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko, z tego powodu na liście wykonawców nie ma chórów z Rosji i Białorusi, czyli krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem.

Z Ukrainy w przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział tylko jeden wykonawca - biskupi chór "Znamiennia" z Równego. Białoruś będzie reprezentował chór "Concordia", założony przez uchodźców politycznych i działający w Warszawie. Zespół będzie występował na festiwalu jako reprezentant "Wolnej Białorusi"; o takie określenie poprosili jego członkowie i tak jest on opisywany w materiałach festiwalowych.

Dyrektor Buszko mówił, że wojna odbiła się na formule festiwalu również w inny sposób. "Wiele chórów - spoza regionu, gdzie istnieje muzyka prawosławia - wyraża dużo mniejsze zainteresowanie muzyką cerkiewną, traktując niesłusznie muzykę cerkiewną jako muzykę wyłącznie rosyjską. Zapominając, że początki prawosławia to nie Moskwa, a Kijów" - wyjaśnił na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną imprezę.

Zwrócił też uwagę, że festiwalowi nie sprzyja sytuacja związana z pandemią koronawirusa i przeniesienie imprezy na wrześniowy, powakacyjny termin. "Chóry się jeszcze nie pozbierały (…). W najlepszej kondycji są chóry parafialne i zawodowe. Chóry akademickie, domów kultury i innych instytucji, chóry uczelni muzycznych czy dziecięco-młodzieżowe, dla nich to jest bardzo kiepski czas i dopiero próbują się zreorganizować" - mówił dyrektor Buszko. Przyznał, że maj - z wielu względów - jest terminem dużo lepszym.

Zaplanowano też szereg imprez towarzyszących z udziałem uczestników festiwalu, m.in. 31. Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej "Od źródeł do współczesności" oraz prezentacje w wielu mniejszych miejscowościach, zwłaszcza w województwie podlaskim.

17 września zakończył się jeszcze jeden festiwal muzyki cerkiewnej w tym regionie - w Hajnówce. W części konkursowej tegorocznych Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej wzięło udział czternaście chórów z kraju i zagranicy.

źródło: PAP | red: mark, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkanaście chórów zaśpiewa na festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku - nie będzie chórów z Rosji

7.09.2022, 15:32

Epidemia i wojna w Ukrainie sprawiły, że 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku będzie skromniejszy niż zwykle - uważają organizatorzy Festiwalu.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok