Radio Białystok | Wiadomości | Archeolodzy badają podziemia dziedzińca Pałacu Branickich w Białymstoku

Archeolodzy badają podziemia dziedzińca Pałacu Branickich w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

21.09.2022, 13:39, akt. 16:05

Jakie tajemnice z przeszłości skrywa dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku? Chcą to wiedzieć naukowcy, którzy prowadzą badania archeologiczne.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Jakie tajemnice z przeszłości skrywa dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku? - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wstępnie naukowcy mówią, że odkopali fragment podłogi dużego obiektu pochodzącego z XV-XVI w., czyli starszego niż Pałac Branickich. Natomiast podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że jeszcze za wcześnie na wyciąganie takich wniosków.

Badania archeologiczne w tym miejscu dziedzińca Pałacu Branickich prowadzone są po raz pierwszy. W 2019 naukowcy prowadzili wstępne badania georadarem, który wskazał, że w niektórych miejscach są anomalie, czyli różnice w gęstości warstw ziemi.

To co wskazał nam georadar potwierdziło się w tym sensie, że odkryliśmy podłogę budynku należącego prawdopodobnie do dworu Raczki Tabutowicza, czyli okresu XV-XVI wieku

- mówi kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr Magdalena Muskała.

Podobnie o tym odkryciu wypowiada się kierownik prac archeologicznych - dr hab. Maciej Karczewski, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.

Mamy pozostałość podłogi czy też fundamentu jakiegoś dużego budynku, który wskazał wcześniej georadar. "Złapaliśmy" tylko fragment tej podłogi i o to chodziło w tych badaniach. Chodziło też o to, żeby jej nie zniszczyć i zachować ten zabytek do ewentualnych przyszłych badań

- mówi dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB.

Dużo ostrożniej o okresie, z którego pochodzi wykopalisko mówi podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Jako wojewódzki konserwator zabytków z pełną odpowiedzialnością nie mogę potwierdzić, że jest to na pewno ten okres. Poczekajmy na ostateczne wyniki prac. Będzie sprawozdanie z badań archeologicznych. Na razie myślę, że jest to przedwczesne, aby kategoryczne stwierdzić, że jest to ten okres chronologiczny

- mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

Archeolodzy będą pracować na dziedzińcu Pałacu Branickich jeszcze kilka dni. Na przyszły tydzień zaplanowano też odwierty w różnych częściach dziedzińca.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sensacja archeologiczna na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku

16.09.2022, 17:05

Fragment podłogi dużego obiektu pochodzącego z XV-XVI w., prawdopodobnie z czasów pierwszych właścicieli dóbr białostockich - odkryli archeolodzy podczas prac na dziedzińcu paradnym zabytkowego Pałacu Branickich w Białymstoku. Uważają, że to ważne odkrycie dla poznania historii miasta.


Trwają prace archeologiczne na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku

14.09.2022, 15:13

Już pierwszego dnia prac znaleziono przedmioty z przeszłości. Robotnicy wykopali m.in. fragmenty naczyń nawet z XVI wieku czy monetę z wieku XVII.





ZNAJDŹ NAS






"Simona Kossak", fot. Karolina Grabowska, źródło: next-film/mat.pras.
FILM
21.11.2024, 09:22, akt. 22.11.2024, 10:07

Film "Simona Kossak" przedpremierowo w Białymstoku














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok