Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w ciągu roku odwiedziło ponad 40 tys. osób
Ponad 40 tysięcy osób zwiedziło Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w pierwszym roku działalności tej placówki.
Właśnie w sobotę (17.09) mija rok od oficjalnego otwarcia. Jak mówi dyrektor Muzeum profesor Wojciech Śleszyński: "zorganizowaliśmy ponad 100 różnego rodzaju warsztatów, a zajęcia dla młodzieży organizowaliśmy nie tylko w Białymstoku, ale też poza granicami kraju, podjęliśmy też szereg inicjatyw, jak choćby eksponat miesiąca, gdzie honorujemy darczyńców".
"Na tym nadal będziemy się skupiać, ale mamy też kolejne plany" - dodaje profesor Wojciech Śleszyński: "przygotowujemy salę wystaw czasowych, więc w następnym roku będzie pierwsza duża wystawa czasowa, a jeśli chodzi o inne inicjatywy, to nadal będziemy rozwijać współpracę międzynarodową, a kluczowym kierunkiem jest Kazachstan, bo ten kraj otworzył przed nami swoje archiwa".
Dziś mijają 83 lata od sowieckiej agresji na Polskę.
17 września jest też Dniem Sybiraka. Główne obchody związane z tymi rocznicami rozpoczną się w południe przy Muzeum Pamięci Sybiru na białostockiej Węglówce, przy pomniku upamiętniającym "Bohaterskie Matki Sybiraczki".
83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
Uroczystości w miejscach pamięci, ale też zajęcia edukacyjne i pokaz filmu. To m.in. zaplanowano w Białymstoku w związku z przypadającą za kilka dni 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka.
Oryginalne świadectwa z kazachskiej szkoły podstawowej oraz kilka rodzinnych fotografii z zesłania – to najnowsze archiwalia prezentowane w Muzeum Pamięci Sybiru w cyklu „Eksponat miesiąca”.
Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.