Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się sezon szczepień przeciwko grypie
Po kilkanaście osób dziennie zgłasza się już do niektórych przychodni lekarskich i aptek w województwie podlaskim na szczepienia przeciwko grypie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Preparatu nie brakuje, jednak by go kupić, trzeba mieć receptę. Refundacja szczepionki zależy m.in. od wieku pacjenta. Eksperci podkreślają, że ważne by w szczególności zaszczepili się seniorzy, osoby przewlekle chore i dzieci.
Lekarze apelują do rodziców, by szczepili dzieci. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, każdego roku na grypę choruje co trzecie dziecko.
Najmłodsi trzykrotnie częściej zarażają się też nią niż dorośli, bo w przedszkolach i szkołach patogen szybko się rozprzestrzenia. Eksperci podkreślają, że zaszczepienie już co piątego dziecka, mogłoby zmniejszyć występowanie grypy u najmłodszych o połowę.
W rozpoczętym właśnie sezonie szczepień, małych pacjentów można zaszczepić tylko w przychodniach. Dzieci do 18. roku życia mają 50-proc. refundację szczepionki, podobnie seniorzy od 65. do 75. roku życia. Osoby, które skończyły 75 lat preparat mają za darmo, tak samo kobiety w ciąży. Refundację na szczepionkę mają też osoby przewlekle chore.
Zaszczepić można się też w aptece, ale mogą to zrobić tylko osoby powyżej 16. roku życia i muszą mieć receptę od lekarza.
Pod względem szczepień na grypę Polska jest na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.
Seniorzy z Łomży i Suwałk mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - finansują je urzędy miast. W Suwałkach trzeba mieć minimum 65 lat, żeby wziąć udział w projekcie, a w Łomży 60.
"Jeżeli chodzi o maseczki, ja bym jednak rekomendowała utrzymywanie maseczek tam, gdzie się spotykamy w dużej grupie, w zamkniętych pomieszczeniach" - radzi prof. Joanna Zajkowska.
W audycji o epidemiach, których w dziejach ludzkości było kilka - m.in. dżuma, cholera, grypa, tyfus. Doprowadziły do śmierci wielu ludzi. Teraz też walczymy z pandemią. Współcześnie dysponujemy jednak nieporównywalnie większą wiedzą, mamy lekarstwa, narzędzia diagnostyczne, testy, szczepionki. Przed stuleciami ludzie byli w zasadzie bezbronni.