Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki

Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki

autor: Marcin Mazewski

7.09.2022, 16:17, akt. 16:35

To kolejny ważny krok do powstania Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. W rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności, Fundacja "Dobro" przekazała w darowiźnie działkę Muzeum Podlaskiemu.

Fot. Marcin Mazewski
Fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rodzina ks. Popiełuszki przekazała działkę pod muzeum

Kapelan "Solidarności" ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach. Rodzina księdza przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku ok. 1 ha terenu w tej wsi, gdzie będzie zbudowane Muzeum imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Jest już gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.


- Dziękujemy za tę darowiznę, która stała się faktem. Muzeum Podlaskie jest od dzisiaj właścicielem tej parceli, tej działki, te nieruchomości w Okopach, gdzie będzie to muzeum realizowane - mówił dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.


Dyrektor Muzeum Podlaskiego podkreślił, że ks. Jerzy Popiełuszko jest upamiętniony w wielu miejscach, w najróżniejszych formach, ale upamiętnienie w miejscu, gdzie się urodził, jest czymś zupełnie wyjątkowym.


Stoimy w miejscowości Okopy, to jest źródło życia przyszłego błogosławionego. Tu się kształtował, tu rodzina, najbliżsi, sąsiedzi, to przecież ci, którzy go pamiętają, nadawali mu kształt. Nie można zbudować drugiego takiego muzeum - mówił Wilczewski.


Trwa zbiórka pamiątek do muzeum



Dyrektor Muzeum Podlaskiego dodał, że ambicją Muzeum Podlaskiego jest to, aby w placówce w Okopach był pokazany klimat miejsca, które kształtowało księdza Jerzego, zarówno ludzie jak i przyroda.

Podkreślał, że placówka, która powstanie, ma upamiętnić ks. Popiełuszkę, to, co głosił, czym żył, przekazywać wszystkim, także młodym, uniwersalizm wartości, bo głoszone przez księdza Popiełuszkę wartości są "uniwersalną myślą o wolności, podmiotowości, o wewnętrznej suwerenności każdego z nas".

Trwa zbieranie pamiątek do muzeum, informacji, są gromadzone różne materiały.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, ministerstwa kultury, samorządu województwa podlaskiego, samorządu Suchowoli, kościoła katolickiego.

Zastępca dyrektora departament dziedzictwa kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Piotr Szpanowski podkreślił, że ministerstwo wspiera powstanie muzeum w Okopach, również współprowadzi Muzeum Podlaskie.


- Również pewnym zobowiązaniem, nie wprost wyrażonym w umowie jest to, że będzie finansował inwestycję, która się będzie odbywać tutaj. Tutaj powstanie wspaniałe muzeum, które będzie upamiętniać osobę bardzo zasłużoną dla historii całej Polski i wszyscy mamy nadzieję, że do tego miejsca będą docierać osoby zainteresowane drogą życiową błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, osoby tragicznej, wspaniałej, która zapisała jedną z ważniejszych kart polskiej historii - mówił Szpanowski.


Okopy będą bardziej znane w Polsce


"Miejsce bardzo szczególne, miejsce gdzie się wszystko zaczęło" - mówił w Okopach Marek Popiełuszko, prezes Fundacji Dobro, bratanek ks. Jerzego Popiełuszki. Wyraził radość, że dzięki muzeum miejsce narodzin ks. Popiełuszki będzie bardziej znane.

Wagę upamiętnienia ks. Popiełuszki w rodzinnej miejscowości podkreślił także burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, który jest także członkiem Fundacji "Dobro". Mówił, że budowa muzeum w Okopach to „ważne dzieło", którego powstanie jest wspierane przez państwo polskie.

"Tutaj, na tej ziemi urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, który jest już błogosławionym i tutaj powstanie muzeum" - dodała także członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. 

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ksiądz i matematyk z Siedlec przemierzają na rowerach Polskę

13.07.2022, 15:07

Przemierzają na rowerach Polskę wzdłuż i wszerz w intencji ojczyzny i szybkiej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.


Piotr Gliński

8.07.2022, 08:20

"To jest szczególny projekt z uwagi na postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Potrzebujemy takich autorytetów, potrzebujemy przedstawiać młodzieży tę postać, bo współczesny świat potrzebuje świętych tego typu" - mówi Piotr Gliński.


W Okopach powstanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki - podpisano porozumienie

7.07.2022, 14:05

Musieliśmy połączyć inicjatywę fundacji rodziny Popiełuszków "Dobro" z siłą polskiego państwa - powiedział minister kultury Piotr Gliński w Białymstoku, podczas podpisania porozumienia dotyczącego utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.


"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

24.10.2021, 06:59

Mija 37 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W niedzielę (24.10) w Suchowoli hołd legendarnemu kapelanowi złożyli przedstawiciele "Solidarności", władze samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok