Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki
To kolejny ważny krok do powstania Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. W rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności, Fundacja "Dobro" przekazała w darowiźnie działkę Muzeum Podlaskiemu.
Rodzina ks. Popiełuszki przekazała działkę pod muzeum
Kapelan "Solidarności" ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach. Rodzina księdza przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku ok. 1 ha terenu w tej wsi, gdzie będzie zbudowane Muzeum imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Jest już gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.
- Dziękujemy za tę darowiznę, która stała się faktem. Muzeum Podlaskie jest od dzisiaj właścicielem tej parceli, tej działki, te nieruchomości w Okopach, gdzie będzie to muzeum realizowane - mówił dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.
Dyrektor Muzeum Podlaskiego podkreślił, że ks. Jerzy Popiełuszko jest upamiętniony w wielu miejscach, w najróżniejszych formach, ale upamiętnienie w miejscu, gdzie się urodził, jest czymś zupełnie wyjątkowym.
Stoimy w miejscowości Okopy, to jest źródło życia przyszłego błogosławionego. Tu się kształtował, tu rodzina, najbliżsi, sąsiedzi, to przecież ci, którzy go pamiętają, nadawali mu kształt. Nie można zbudować drugiego takiego muzeum - mówił Wilczewski.
Trwa zbiórka pamiątek do muzeum
Dyrektor Muzeum Podlaskiego dodał, że ambicją Muzeum Podlaskiego jest to, aby w placówce w Okopach był pokazany klimat miejsca, które kształtowało księdza Jerzego, zarówno ludzie jak i przyroda.
Podkreślał, że placówka, która powstanie, ma upamiętnić ks. Popiełuszkę, to, co głosił, czym żył, przekazywać wszystkim, także młodym, uniwersalizm wartości, bo głoszone przez księdza Popiełuszkę wartości są "uniwersalną myślą o wolności, podmiotowości, o wewnętrznej suwerenności każdego z nas".
Trwa zbieranie pamiątek do muzeum, informacji, są gromadzone różne materiały.
W konferencji wzięli także udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, ministerstwa kultury, samorządu województwa podlaskiego, samorządu Suchowoli, kościoła katolickiego.
Zastępca dyrektora departament dziedzictwa kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Piotr Szpanowski podkreślił, że ministerstwo wspiera powstanie muzeum w Okopach, również współprowadzi Muzeum Podlaskie.
- Również pewnym zobowiązaniem, nie wprost wyrażonym w umowie jest to, że będzie finansował inwestycję, która się będzie odbywać tutaj. Tutaj powstanie wspaniałe muzeum, które będzie upamiętniać osobę bardzo zasłużoną dla historii całej Polski i wszyscy mamy nadzieję, że do tego miejsca będą docierać osoby zainteresowane drogą życiową błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, osoby tragicznej, wspaniałej, która zapisała jedną z ważniejszych kart polskiej historii - mówił Szpanowski.
Okopy będą bardziej znane w Polsce
"Miejsce bardzo szczególne, miejsce gdzie się wszystko zaczęło" - mówił w Okopach Marek Popiełuszko, prezes Fundacji Dobro, bratanek ks. Jerzego Popiełuszki. Wyraził radość, że dzięki muzeum miejsce narodzin ks. Popiełuszki będzie bardziej znane.
Wagę upamiętnienia ks. Popiełuszki w rodzinnej miejscowości podkreślił także burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, który jest także członkiem Fundacji "Dobro". Mówił, że budowa muzeum w Okopach to „ważne dzieło", którego powstanie jest wspierane przez państwo polskie.
"Tutaj, na tej ziemi urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, który jest już błogosławionym i tutaj powstanie muzeum" - dodała także członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r.