Radio Białystok | Wiadomości | W Nowosiółkach uczczono pamięć pacjentów szpitala w Choroszczy zamordowanych przez Niemców

W Nowosiółkach uczczono pamięć pacjentów szpitala w Choroszczy zamordowanych przez Niemców

29.08.2022, 18:04, akt. 18:28

Przy pomniku ofiar faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku upamiętniono w poniedziałek (29.08) kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, w 1941 roku zamordowanych przez Niemców w pobliskim lesie.

Fot. Paweł Krukowski/UMWP
Fot. Paweł Krukowski/UMWP

W uroczystościach w 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy i dyrekcja szpitala.


- Te kilkaset istnień, które straciły życie w lesie w Nowosiółkach, to również wymowny symbol utraty człowieczeństwa w tragicznych latach II wojny światowej - napisał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w liście do uczestników uroczystości.



Szpital Psychiatryczny w Choroszczy pierwszych pacjentów przyjął w 1930 roku, po adaptacji budynków dawnej fabryki włókienniczej w tym mieście. Działa do dziś; obecnie jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Leczy się tam kilkaset osób.

Jak wynika z publikacji "Losy chorych psychicznie ze szpitala w Choroszczy w latach 1939-1945" autorstwa byłego dyrektora szpitala Tadeusza Borowskiego, do wybuchu II wojny światowej placówka opiekowała się ok. 2 tysiącami chorych.

W czasie wojny szpital znalazł się w rękach okupantów. Pod koniec 1940 roku władze radzieckie postanowiły szpital zlikwidować, aby w jego budynkach ulokować wojsko. Wywieziono wtedy część chorych do szpitali w głąb Związku Radzieckiego. Pozostałych umieszczono na miejscowej plebanii, zaadaptowanej na szpital.

W sierpniu 1941 roku, gdy północno-wschodnia część Polski okupowana była przez Niemców, szpital na plebanii zlikwidowano. Według przywołanych w publikacji statystyk pod opieką placówki było wówczas ok. 100 pacjentów leczonych stacjonarnie i ponad 550 osób przebywających u opiekunów.

W dniach egzekucji do lasu w Nowosiółkach niedaleko Choroszczy, gdzie wykopane były już doły, przewieziono pacjentów przebywających w szpitalu i rozstrzelano ich. Następnie Niemcy kazali opiekunom przywieźć wszystkich chorych przebywających pod ich opieką do Choroszczy, skąd zwozili ich do lasu i tam mordowali.

Według informacji zebranych z różnych źródeł przez Borowskiego, hitlerowcy rozstrzelali w sumie 464 chorych, likwidując zarówno szpital, jak i tzw. opiekę pozazakładową. Kilka osób udało się uratować ich opiekunom.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


80 lat temu hitlerowcy zamordowali pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

25.08.2021, 14:32

Były kwiaty, znicze i modlitwa. Tak uczczono pamięć zamordowanych 80 lat temu przez hitlerowców kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.


Szpital Psychiatryczny w Choroszczy świętuje 90-lecie powstania

25.11.2020, 11:51

Dokładnie w środę (25.11) mija 90 lat od powstania Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Oficjalne uroczystości zostały odwołane ze względu na pandemię koronawirusa, jednak szpital nie zrezygnował z upamiętnienia rocznicy.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok