Radio Białystok | Wiadomości | "Niedziela św. Rocha" w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie
Takich tłumów dawno tu nie było - twierdzą odwiedzający w niedzielę (21.08.) Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.
"Niedziela św. Rocha" to impreza z tradycją, ale po raz pierwszy zorganizowana pod auspicjami samorządu województwa. Można na niej było zobaczyć pokazy wycinankarek, koronczarek, garncarza i kowala. W sąsiedztwie rozstawiono także stragany z tradycyjnym kurpiowskim jedzeniem - królowało "psiwo kozicowe" i fafernuchy.
Na rozstawionej w sąsiedztwie skansenu scenie przez cały dzień prezentowały się zespoły folklorystyczne, tancerze, muzycy, soliści i gawędziarze ludowi.
Kilka miesięcy temu to samorząd wojewódzki został właścicielem skansenu utworzonego jeszcze przed II wojną światową przez Adama Chętnika. Długo była jednostka filialna Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
- Dotychczas to była "Niedziela na Rocha", w tym roku chcemy wyeksponować świętego, który od ponad 600 lat jest patronem tutejszej parafii. Chcemy tę pamięć i tradycje kurpiowskie kultywować, bo to, o czym się nie mówi, szybko się zapomina - podkreślił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
- Odpust na św. Rocha był to zawsze bardzo ważny dzień dla Kurpiów, szczególnie tych z Nowogrodu. Bo to i patron tutejszej parafii, i właściwie pierwszy taki świąteczny dzień, kiedy można było odpocząć po żniwach, a przygotowywać się na wykopki - opowiada założyciel i właściciel prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu Zdzisław Bziukiewicz, który przyjechał do Nowogrodu z własnoręczne obrabianym bursztynem i z żoną Laurą, która robi m.in. koronki.
Muzyczną część "Niedzieli św. Rocha" zwieńczył koncert gościa specjalnego - Adama Struga.