Radio Białystok | Wiadomości | Skansen w Nowogrodzie stał się placówką marszałka województwa podlaskiego
Skansen Kurpiowski będzie samodzielną instytucją kultury prowadzoną przez samorząd województwa, a nie jak dotąd przez władze Łomży. Ma to zwiększyć możliwości rozwoju.
Skansen Kurpiowski założył etnograf Adam Chętnik w 1927 roku
To jedno z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w kraju. Dotąd skansen był oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które prowadzone jest przez miasto.
Kilka lat temu powstał pomysł, aby wydzielić skansen ze struktur łomżyńskiego muzeum i utworzyć samodzielną instytucję, nad którą nadzór przejęłoby województwo. Zabiegały o to władze Łomży i województwa.
Od 1 czerwca Skansen Kurpiowski będzie samodzielną instytucją kultury
Skansen prowadzony będzie przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jak mówił podczas przekazania umów wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, to finał 15 lat starań i początek nowego muzeum.
-Miejmy nadzieję, że to będzie nowe życie tego skansenu. My jako samorząd województwa jesteśmy w stanie tę instytucję rozwijać - mówił.
Podziękował też dotychczasowym opiekunom i pracownikom, którzy "całym sercem" zaangażowani byli w działalność muzeum.
Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski mówił, że większość skansenów w kraju podlega pod samorządy wojewódzkie, dlatego cieszy się, że skansen w Nowogrodzie miasto przekazuje samorządowi województwa podlaskiego.
W uroczystości wziął udział także m.in. wnuk Adama Chętnika
Jacek Chętnik mówił, że skansen powołany przez jego dziadka nie był tylko instytucją kultury, a także jednostką dydaktyczno-naukową.
-Adam Chętnik tworząc ten skansen miał przesłanie: żeby budować patriotyzm wśród narodu polskiego, żeby promować region kurpiowski i ukochane Kurpie zaniedbane i zapomniane, żeby wykształcić miejscową ludność, przygotowywać do innych zadań bardziej społecznych, bardziej państwowych - powiedział.
Wyraził nadzieję, że skansen jako samorządowa instytucja kultury będzie się rozwijał.