Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jedną z najlepszych uczelni w Polsce
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to jedna z najlepszych uczelni w Polsce, natomiast Uniwersytet w Białymstoku zapowiada odwołania od niektórych z ocen. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowano o wynikach oceny uczelni za lata 2017-2021.
Najlepszą uczelnią w Podlaskiem i jedną najlepszych w Polsce jest Uniwersytet Medyczny, który otrzymał dwie kategorie A i jedną A+ w dyscyplinie nauk farmaceutycznych.
To wielki sukces wszystkich pracowników naukowych uczelni, bo po raz pierwszy oceniany był wysiłek wszystkich, a nie tylko najlepszych - wiodących naukowców. To potwierdza, że zasługujemy na miano jednej z najlepszych polskich uczelni
- mówi prorektor do spraw nauki i rozwoju, profesor Marcin Moniuszko.
Z kolei na Uniwersytecie w Białymstoku ocenie podlegało 15 dyscyplin naukowych. Najwyższą kategorię A+ uzyskała dyscyplina nauk prawnych, historia otrzymała ocenę A, 9 dyscyplin oceniono na B+, a cztery uzyskały kategorię B. Jak zapowiada prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, profesor Izabela Święcicka, kilka dyscyplin zostało ocenionych poniżej oczekiwań, dlatego uczelnia najprawdopodobniej złoży od nich odwołania. Na razie jednak władze uczelni nie precyzują, o które dyscypliny naukowe chodzi.
Dwie kategorie A otrzymała też największa uczelnia techniczna w regionie - Politechnika Białostocka. Najwyższe oceny otrzymała inżynieria mechaniczna oraz nauki o zarządzaniu i jakości. Sześć dyscyplin otrzymało kategorię B+, a dwie - architektura i konserwacja dzieł sztuki kategorię B.
W ewaluacji przyznawane są kategorie od A+ do C i to od nich zależy między innymi możliwość nadawania stopni naukowych czy wysokość dofinasowania. Tegoroczna ewaluacja budziła szczególnie dużo emocji, bo po raz pierwszy przeprowadzano ją według nowych zasad. Ocenie podlegały nie całe jednostki uczelni, ale poszczególne dyscypliny nauki, co w praktyce oznaczało, że wpływ na ocenę miała działalność każdego z pracowników naukowych uczelni. Natomiast w poprzednich latach, największy wpływ na końcową ocenę mieli liderzy wydziałów.