Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka podsumowała pierwszy etap tegorocznej rekrutacji
Informatyka, logistyka i zarządzanie – to najpopularniejsze kierunki podczas tegorocznej rekrutacji na Politechnikę Białostocką.
W sumie na 28 kierunkach uczelnia przygotowała nieco ponad 2 tysiące miejsc, na które zgłosiło się prawie dwa razy więcej chętnych.
Choć zakończony właśnie pierwszy etap rekrutacji pokazuje spore zainteresowanie uczelnią i statystycznie wszystko wygląda podobnie jak przed rokiem, to jednak zauważalny jest już niepokojący trend - coraz więcej osób po maturze nie zamierza kontynuować nauki i zamiast na studia, idzie do pracy
- mówi prorektor Politechniki Białostockiej profesor Jarosław Szusta.
Jak mówi prorektor uczelni, umiarkowanym zainteresowaniem cieszyły się nowe tegoroczne kierunki studiów – energetyka cieplna i BIM, chociaż kształcić będą specjalistów na których firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie.
Na przykład z powodu zbyt małej liczby kandydatów nie będzie uruchomiony kierunek inżynieria meblarstwa. Natomiast na najpopularniejszych kierunkach - informatyce, logistyce, zarządzaniu i budownictwie zarejestrowało się średnio po dwóch kandydatów na jedno miejsce.
Bardzo wstępne podsumowanie tegorocznej rekrutacji przygotował też Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Na niespełna 1500 miejsc zgłosiło się ponad 7 tysięcy kandydatów. Najwięcej, bo 17 osób na jedno miejsce zarejestrowało się na kierunku lekarsko-dentystycznym, niewiele mniej na lekarskim (15 osób na miejsce) i pięć razy więcej niż jest miejsc na fizjoterapii.
Mają już ponad 5,3 tys. zgłoszeń na nieco ponad 4,6 tys. miejsc. Największa uczelnia publiczna w regionie - Uniwersytet w Białymstoku - podaje pierwsze podsumowanie tegorocznej rekrutacji.
To dla nich ostatnia formalność przed ukończeniem rekrutacji do szkół średnich – absolwenci podstawówek odbierają w piątek (8.07) zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, który pisali w maju.
Już po raz szósty uczelnia w ten sposób chce wesprzeć przyszłych zdolnych studentów. Szansę na darmowe mieszkanie przez rok ma zaledwie 20 osób - mówi kanclerz Politechniki Białostockiej Wojciech Konopacki.