Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymi z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wędrują do Zaleszan
To pierwsze takie wydarzenie w Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wyruszyły w piątek (29.07) po raz pierwszy piesze pielgrzymki do Zaleszan.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wśród pątników są osoby starsze, ale też rodziny z dziećmi.
Wieczorem w tamtejszym monasterze rozpoczną się nabożeństwa ku czci Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej i Męczenników Podlaskich. Główne uroczystości odbędą się w sobotę (30.07).
Zaleszańska Ikona Matki Boskiej w swej treści nawiązuje bezpośrednio do tragicznych wydarzeń w tej miejscowości z 1946 roku. Wtedy to oddział zbrojnego polskiego podziemia, dowodzony przez Romualda Rajsa ps. "Bury", podpalił wieś i dokonał mordu na jej mieszkańcach.
Zginęło wówczas 17 osób, w tym dziewięcioro dzieci. Ofiary tej zbrodni, jak i innych dokonanych w 1946 roku przez oddział "Burego" zostały włączone przez Cerkiew Prawosławną w Polsce do grona świętych męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.
Święto ku czci Zaleszańskiej Ikony Matki Boskiej ustanowił po raz pierwszy w 2016 roku Metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
W tydzień pokonają blisko 500 km na rowerach. Ponad 110 osób zgłosiło się już do Białostockiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą 3 sierpnia i ciągle można jeszcze się zapisywać. Trwają też zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.
Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła w niedzielę (24.07) 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk. W tym roku wzięło w niej udział blisko pół tysiąca pątników z całej Polski.
Przemierzają na rowerach Polskę wzdłuż i wszerz w intencji ojczyzny i szybkiej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.