Radio Białystok | Wiadomości | Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym
Sejm przyjął w piątek (22.07) ustawę o dodatku węglowym. Za głosowało 261 posłów, 36 było przeciw, 149 wstrzymało się od głosu.
Przepisy zakładają wypłatę 3 tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel. Wniosek o dodatek do węgla będzie można składać do 30 listopada tego roku. Środki mają być wypłacone przez gminę w ciągu miesiąca. Na dodatek węglowy rząd przeznaczył 11 i pół miliarda złotych.
Podczas prac w sejmowych komisjach posłowie opozycji wnosili do ustawy poprawki zakładające między innymi rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną. Postulowali też podwyższenie wysokości dodatku z 3 do 6 tysięcy złotych, chcieli ograniczyć prawo do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku. Poprawki opozycji zostały odrzucone przez sejmową większość.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Izba wyższa zbierze się 3 i 4 sierpnia.
Rząd przyjął projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3 tys. zł - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że do polskich portów przypłynęło 3 mln ton węgla.
W czwartek, 30 czerwca upływa termin składania deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tymczasem prawie połowa właścicieli nieruchomości w Podlaskiem nadal nie zarejestrowała źródeł ciepła w tej nowej bazie danych.