Radio Białystok | Wiadomości | Prezentacje kultury ludowej pogranicza na Jarmarku Żubra w Hajnówce
To przede wszystkim festiwal regionalnej kuchni i rękodzieła, który rokrocznie gromadzi tłumy odwiedzających.
W niedzielę (17.07) już po raz 15. w Hajnówce zorganizowano doroczny Jarmark Żubra, czyli prezentacje kultury ludowej pogranicza. To jedno z największych wydarzeń w mieście – mówi dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury Barbara Sadowska.
Poza kilkudziesięcioma stoiskami z rękodziełem i regionalnym jedzeniem na odwiedzających czekały liczne warsztaty, m.in. tkackie i garncarskie. Przewidziano też pokaz średniowiecznego kowalstwa oraz wyrobu regionalnego hitu cukierniczego – hajnowskiego "marcinka". Były też koncerty, m.in. zespołów muzyki ludowej i estradowej oraz znanego zespołu muzyki klezmerskiej Klezmafour, którego członkowie pochodzą z Lublina, Białegostoku i Warszawy.
Jarmark Żubra rozpoczął się o 13:00 w Amfiteatrze Miejskim. Impreza jest współfinansowana z dotacji unijnych.
To nie jedyna impreza prezentująca sztukę ludową w Hajnówce. W wakacje przed Hajnowskim Domem Kultury odbywać się będą cykliczne, niewielkie jarmarki z rękodziełem i warsztaty dla dzieci – dodaje Barbara Sadowska.
Najbliższy mini jarmark zaplanowany jest na 23 lipca, kolejne odbędą się w sierpniu.
W mieście jest już ulica nazwana jego imieniem, a niedawno przy niej stanęła niezwykła, budząca zaciekawienie instalacja. To ogromna, stalowa rama fotela, która ma upamiętniać znanego mieszkańca Hajnówki doktora Tadeusza Rakowieckiego.
Burmistrz Hajnówki i dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury zapraszają wszystkich sympatyków kultury i sztuki ludowej, a szczególnie amatorów kuchni regionalnej, na XV Jarmark Żubra – Prezentacje Kultury Ludowej Pogranicza.
Powrót turystów w rejon przy granicy z Białorusią będzie wymagać czasu i nie będzie prosty, ale ważne, że wreszcie będzie taka możliwość - uważają podlascy samorządowcy, którzy liczą na powrót turystów np. w rejon Puszczy Białowieskiej.