Radio Białystok | Wiadomości | W Szepietowie powstał mural z wizerunkiem Kazimierza Pułaskiego
To przypomnienie o roli gminy w historii – kilkumetrowej wysokości portret Kazimierza Pułaskiego powstał w Szepietowie przy wjeździe od strony Wysokiego Mazowieckiego.
Mural zajmujący całą boczną ścianę budynku, naprzeciwko stacji kolejowej, powstał z inicjatywy szepietowskiego stowarzyszenia Artszep.
- Poprzez Lokalną Grupę Działania „Brama na Podlasie” zdobyliśmy 8 tys. zł. dotacji, 6 tys. zł dołożył samorząd gminy i to wystarczyło na ten mural, ponieważ gminna spółdzielnia udostępniła ścianę swojego budynku nieodpłatnie – mówi zastępca burmistrza Szepietowa Michał Gąsowski.
Portret generała, nazywanego bohaterem dwóch narodów, wybrany został nieprzypadkowo - jego dziadek Jakub Pułaski był posiadaczem ziemskim i właścicielem kilku wsi, m.in. Pułazi- Świerży, które znajdują się obecnie na terenie gminy.
Oficjalne symboliczne odsłonięcie muralu zaplanowano na tegoroczne Dni Szepietowa 24 lipca, a ze względu na osobę Pułaskiego, władze gminy zaprosiły na te uroczystości przedstawicieli Ambasady USA w Polsce i amerykańskich żołnierzy stacjonujących w woj. warmińsko-mazurskim.
W planach było postawienie pomnika, ostatecznie zdecydowano się na mural. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku oficjalnie odsłonięto dziś wizerunek Jana Klemensa Branickiego, czyli patrona placówki.
Będzie to upamiętnienie jednego z historycznych właścicieli dóbr leżących w tej gminie.
Na jednym z bloków osiedla Antoniuk w Białymstoku odsłonięto w piątek mural upamiętniający hetmana Jana Klemensa Branickiego jako "największego mecenasa sztuki" w historii tego miasta. W ubiegłym roku minęła 250. rocznica śmierci Branickiego.
Na ścianie budynku, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego, powstał malunek przedstawiający lokalnego bohatera - ppłk. Stanisława Łapińskiego "Nilskiego", a także marszałka Józefa Piłsudskiego i legionistów.