Radio Białystok | Wiadomości | W Łapach powstał mural z wizerunkiem ppłk. Stanisława Łapińskiego "Nilskiego"
Na ścianie budynku, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego, powstał malunek przedstawiający lokalnego bohatera - ppłk. Stanisława Łapińskiego "Nilskiego", a także marszałka Józefa Piłsudskiego i legionistów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mural wykonał znany artysta Rafał Roskowiński, który zdobił ściany budynków już w wielu miejscowościach w Podlaskiem m.in. w Białymstoku, Łomży, Jedwabnem i Wasilkowie.
Malowidło ma 6,7 m długości i ponad 4 m wysokości. Powstało z inicjatywy Domu Kultury w Łapach i Fundacji EAST, dzięki dotacji z Fundacji ORLEN.
To pierwszy mural w mieście i drugi w gminie Łapy. Kilka miesięcy temu na elewacji świetlicy wiejskiej w Łapach-Szołajdach powstał malunek upamiętniający dawną sołtys.
Podpułkownik Stanisław Nilski-Łapiński był sztabowcem Józefa Piłsudskiego, bohaterem walk o niepodległą Polskę. Urodził się w 1891 roku, a gdy był dzieckiem, wraz z rodzicami sprowadził się z Warszawy do Łap, gdzie się wychowywał i dorastał.
Stanisław Nilski-Łapiński przygotowywał wszystkie strategiczne operacje wojenne, mające wpływ na ostateczny kształt II Rzeczpospolitej, brał udział w oficjalnych dyplomatycznych i tajnych misjach. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat.
W Szkole Podstawowej nr 20 w Białymstoku, w ramach projektu "Życie i czyny Ireny Sendlerowej i Witolda Pileckiego - inspiracją do bycia dobrym obywatelem", powstał mural. Połączenie sztuki i edukacji w tym wydaniu staje się coraz popularniejsze w szkołach na Podlasiu.
Ma to być motywacja do działania dla kobiet z tej miejscowości. Na elewacji świetlicy wiejskiej w Łapach-Szołajdach powstał mural upamiętniający dawną sołtys.
Portret hetmana Stanisława Żółkiewskiego i oddział husarii zdobią ścianę bloku przy ul. Żwirki i Wigury w Jedwabnem.