Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni cudzoziemcy chcieli nielegalnie dostać się do Polski
21 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w niedzielę (3.07) rano Straż Graniczna. Dodała, że kilka osób pokonało granicę przez rzekę.
Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w sobotę cudzoziemców byli obywatele m.in. Somalii, Mali, Gwinei i Sudanu.
SG podała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży dziewięć osób "przeszło przez rzekę".
- Pozostałe osoby przeszły tam, gdzie nad przęsłami nie ma concertiny, na której będą detektory ruchu - napisała na TT straż. Nie podano miejsc, gdzie doszło do przekroczeń.
Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości; w miniony czwartek wizytował tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński.
To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; tu prace (stawianie słupów) również już się rozpoczęły.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.
Można już wjeżdżać do przygranicznych miejscowości
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów.
Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.
Uruchomienie systemu tanich mikropożyczek skierowanych do przedsiębiorców, których dotknęły skutki wielomiesięcznego zakazu przebywania na terenie przy granicy z Białorusią, proponuje Polska 2050.
18 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w sobotę rano (7.02) Straż Graniczna.
Do 44 godzin czekają w sobotę rano (2.07) na odprawę kierowcy aut ciężarowych na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce czeka 800 tirów.
500 złotych grzywny, a nawet poważniejsze konsekwencje mogą grozić za wejście w przygraniczną strefę.
15 cudzoziemców próbowało w czwartek (30.06) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Od północy w piątek (1.07) nie odnotowano takich prób.
"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.
Potrzebny ma być tylko paszport, ubezpieczenie oraz zielona karta na samochód. Od 1 lipca Białoruś wprowadza bezwizowy ruch dla obywateli Polski na całym obszarze kraju. Polski MSZ wciąż zaleca jednak unikanie podróży na Białoruś.
Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.
Blisko 50 tys. ton stali wykorzystano do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Straż Graniczna zwraca też uwagę na zwiększającą bezpieczeństwo drogę, która powstała wzdłuż granicy.