Radio Białystok | Wiadomości | IX Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Pokazy i zawody łucznicze, zwiedzanie tradycyjnej jurty czy wystawa o historii tej społeczności - to tylko niektóre atrakcje dwudniowego Festiwalu Kultury Tatarskiej, który w sobotę (25.06) rozpoczął się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
IX Festiwal Kultury Tatarskiej potrwa dwa dni
W ciągu dwóch dni można zobaczyć - zawody łucznictwa konnego Tatarów polskich, występy zespołów - w tym Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego "Buńczuk", wziąć udział w warsztatach strzelania z łuku w stylu wschodnim czy nauce posługiwania się szablą lub rohatyną.
Na IX edycja festiwalu są też warsztaty kuchni tatarskiej, kaligrafii arabskiej, stragany z lokalną żywnością, pokazy jazdy konnej i wyszkolenia kawaleryjskiego.
Do tego można zwiedzać tatarską jurtę z jej historycznym wyposażeniem. Jest też wystawa poświęcona udziałowi Tatarów w walce o wolną Polskę w XVIII-XX wieku.
- Staramy się promować kulturę Tatarów i rozpowszechniamy bogactwo kulturowe regionu. Festiwal to rodzaj festynu skierowanego do wszystkich. Nasza tatarska kultura, kuchnia, muzyka czy tradycyjne stroje i dodatkowo wyjątkowi goście to wydarzenie unikalne w skali kraju - powiedział PAP prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz.
Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce
Jednak ich historia na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i w Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397.
Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce dokładnie nie wiadomo. W poprzednim spisie powszechnym takie pochodzenie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Danych ze spisu z 2021 r. jeszcze nie ma.
W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP, który liczbę polskich muzułmanów - w większości właśnie pochodzenia tatarskiego - szacuje na ok. 5 tys. osób.
Województwo podlaskie uważane jest za region, gdzie jest największe w kraju zgrupowanie Tatarów.