Radio Białystok | Wiadomości | IX Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

IX Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

autor: Wojciech Szubzda

25.06.2022, 09:17, akt. 14:59

Pokazy i zawody łucznicze, zwiedzanie tradycyjnej jurty czy wystawa o historii tej społeczności - to tylko niektóre atrakcje dwudniowego Festiwalu Kultury Tatarskiej, który w sobotę (25.06) rozpoczął się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
IX Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

IX Festiwal Kultury Tatarskiej potrwa dwa dni

W ciągu dwóch dni można zobaczyć - zawody łucznictwa konnego Tatarów polskich, występy zespołów - w tym Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego "Buńczuk", wziąć udział w warsztatach strzelania z łuku w stylu wschodnim czy nauce posługiwania się szablą lub rohatyną.

Na IX edycja festiwalu są też warsztaty kuchni tatarskiej, kaligrafii arabskiej, stragany z lokalną żywnością, pokazy jazdy konnej i wyszkolenia kawaleryjskiego. 

Do tego można zwiedzać tatarską jurtę z jej historycznym wyposażeniem. Jest też wystawa poświęcona udziałowi Tatarów w walce o wolną Polskę w XVIII-XX wieku.


- Staramy się promować kulturę Tatarów i rozpowszechniamy bogactwo kulturowe regionu. Festiwal to rodzaj festynu skierowanego do wszystkich. Nasza tatarska kultura, kuchnia, muzyka czy tradycyjne stroje i dodatkowo wyjątkowi goście to wydarzenie unikalne w skali kraju - powiedział PAP prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz.


Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce

Jednak ich historia na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i w Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce dokładnie nie wiadomo. W poprzednim spisie powszechnym takie pochodzenie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Danych ze spisu z 2021 r. jeszcze nie ma. 

W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP, który liczbę polskich muzułmanów - w większości właśnie pochodzenia tatarskiego - szacuje na ok. 5 tys. osób.

Województwo podlaskie uważane jest za region, gdzie jest największe w kraju zgrupowanie Tatarów.

| red: bs, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przywrócenie ruchu turystycznego to jedno z większych wyzwań przygranicznych samorządów

14.06.2022, 12:41

Powrót turystów w rejon przy granicy z Białorusią będzie wymagać czasu i nie będzie prosty, ale ważne, że wreszcie będzie taka możliwość - uważają podlascy samorządowcy, którzy liczą na powrót turystów np. w rejon Puszczy Białowieskiej.


Gdzie na majówkę - wielokulturowe Podlasie - Bohoniki [zdjęcia]

1.05.2022, 10:41

Bohoniki leżą 6 km od Sokółki. Prowadzi tamtędy Szlak Tatarski Duży o długości 57 km. Przebieg szlaku: Sokółka – Drahle - Bohoniki – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – Nietupa – Kruszyniany. Szlak usytuowany jest wśród Wzgórz Sokólskich oraz fragmentu Puszczy Knyszyńskiej.


Pamiątki społeczności tatarskiej z centrum w Kruszynianach można oglądać w Internecie

12.02.2022, 10:52

Pisane ręcznie Korany i chamaiły, czyli muzułmańskie modlitewniki, kroniki tatarskie, a także fotografie znajdujące się w zbiorach Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach zostały zdigitalizowane i udostępnione w internecie.


Ambasador Azerbejdżanu odwiedziła białostockie Centrum Kultury Muzułmańskiej

24.11.2021, 18:59

Ambasada Azerbejdżanu chce wznowić współpracę z podlaskimi Tatarami. Między innymi w tym celu ambasador Nargiz Gurbanowa odwiedziła białostockie Centrum Kultury Muzułmańskiej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok