Radio Białystok | Wiadomości | "Perły w koronie podlaskiej przyrody" - konferencja z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych
We wtorek (24.05) obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji cztery podlaskie parki narodowe i Instytut Kronenberga z udziałem wiceminister Małgorzaty Golińskiej w ośrodku edukacji ekologicznej Narwiańskiego Parku Narodowego Młynarzówka koło Kurowa zorganizowały konferencję pt. "Perły w koronie podlaskiej przyrody".
Organizatorzy poinformowali, że konferencja ma służyć rozmowom o tym, jak wzmacniać rolę parków narodowych, które chronią najcenniejszą przyrodę.
Parku narodowego nie tworzy się przeciwko komuś, nie tworzy się by kogoś ograniczyć, nie tworzy się, żeby zahamować. Tworzy się, żebyśmy wszyscy trwali i żeby chronić nasze dziedzictwo przyrodnicze i przekazać je tym, którzy przyjdą po nas - mówiła Małgorzata Golińska.
Małgorzata Golińska dodała, że parki narodowe, "które są perłami, skarbami naszej przyrody" to miejsca, gdzie "nie tylko złapiemy oddech, gdzie zachwycamy się unikalną przyrodą", ale także z których "można się uczyć, wyciągać wnioski np. jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu, szeroko czerpać wiedzę i na tej podstawie odpowiedzialnie działać".
To olbrzymie wyzwanie również dzisiaj, kiedy świat zmaga się z utratą różnorodności biologicznej, kiedy często dyskutujemy o tym, jak przywracać gatunki, jak chronić gatunki, jak chronić siedliska, jak odtwarzać utracone miejsca. Kto nam lepiej o tym powie, niż pracownicy parków narodowych, którzy obserwują to, jak przyroda radzi sobie w poszczególnych zakątkach naszego kraju? - mówiła Małgorzata Golińska.
Wiceminister wskazywała także, że zadaniem jest wciąż szerokie uświadamianie, po co są parki narodowe, czemu służą, po co w tych a nie innych miejscach zostały utworzone.
Wiceszefowa MKiŚ mówiła, że obecny rząd zwiększył dotacje dla parków narodowych. "Dzisiaj jesteśmy w trakcie podnoszenia wynagrodzeń, ale nie takiego symbolicznego, ale naprawdę odczuwalnego wzrostu wynagrodzeń pracowników" - powiedziała.
Na konferencji przypomniano, że w Polsce są łącznie 23 parki narodowe, z czego cztery - najwięcej w kraju - w Podlaskiem: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Łącznie powierzchnia wszystkich polskich parków narodowych stanowi 1 proc. powierzchni kraju.
Prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego PN podkreślił, że oprócz głównej roli parków, jaką jest ochrona przyrody, ważna jest także prowadzona szeroka misja społeczna. Jak zaznaczył, parki odwiedza rocznie w Polsce ok. 15 mln osób, a to "olbrzymia machina turystyczna".
Andrzej Raj jako członek Europejskiej Federacji Parków Narodowych i Krajobrazowych ocenił także, że infrastruktura turystyczna w polskich parkach narodowych należy do jednych z najlepszych w Europie, a w ostatnim czasie powstało w parkach wiele ośrodków edukacji, takich jak Młynarzówka.
Edukacja ekologiczna to jest nasza misja, to jest ustawowe zadanie i parki narodowe robią to fantastycznie - ocenił Andrzej Raj.
Dyrektor Narwiańskiego PN Grzegorz Piekarski dodał, że ta edukacja w ośrodkach edukacji to pokazywanie parku w pigułce po to, aby zwiedzający patrzyli i podglądali przyrodę świadomie, żeby ją bardziej doceniali. Zaznaczył, że ważne jest, aby poznając przyrodę, udostępniając ją, nie robić jej krzywdy, nie zadeptać jej.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że jednym z wyzwań jest pogodzenie rozwoju regionu z ochroną przyrody. Mówił, że region aspiruje do rozwoju po wielu latach zapóźnień, ale ważne jest zachowywanie dziedzictwa przyrodniczego, ochrona przyrody, bo przyroda to także ogromny kapitał rozwojowy, np. w turystyce. Ocenił, że takie kwestie czasem łatwiej dostrzec z szerszej perspektywy niż lokalnie.
Przed rozpoczęciem obrad sali konferencyjnej w ośrodku Młynarzówka nadano imię prof. Henryka Banaszuka (1937-2021), jednego z twórców koncepcji ochrony przyrody Doliny Górnej Narwi i Kotliny Biebrzańskiej, przyjaciela Narwiańskiego PN.