Radio Białystok | Wiadomości | Majówka w Biebrzańskim Parku Narodowym
Szlaki są przygotowane na wizyty turystów, ale trzeba pamiętać, że ludzie są tylko gośćmi w Biebrzańskim Parku Narodowym - mówią pracownicy Parku i przypominają o kilku zasadach, które obowiązują podczas wizyty na szlaku.
- Przede wszystkim trzeba się do wizyty dobrze przygotować, zwłaszcza kiedy chcemy odwiedzić trasy, które mogą być o tej porze jeszcze podmokłe. Musimy też pamiętać o zabieraniu wszystkich rzeczy, które ze sobą przynosimy, a także śmieci. Jest to element bardzo nieestetyczny, ale jest to również zagrożenie dla zwierząt - mówi dyrektor Parku Artur Wiatr.
Pamiętajmy też, że w parku narodowym nie można rozpalać ogniska ani grilla.
W parku narodowym obowiązuje absolutny zakaz używania ognia. Ogniska, grille można rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Przypominamy również o tym, że w parku narodowym papierosy także można palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy o tym, że mała iskra czyni wielki ogień - dodaje Artur Wiatr.
Odwiedzając Biebrzański Park Narodowy trzeba pamiętać też o tym, żeby kupić bilet. Jest on potrzebny, kiedy wchodzimy na kładkę, wieżę widokową, czy na szlak.
Jak mówi Artur Wiatr, bilet najłatwiej jest kupić drogą elektroniczną.
Bilet najłatwiej kupić za pomocą platformy internetowej eparki.pl. Wystarczy kliknąć na ikonkę Biebrzańskiego Parku Narodowego. Taki jednodniowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 zł, a bilet zniżkowy 4 zł. Przysługuje on studentom i uczniom, ale mogą go nabyć również emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne. Członkowie Karty Dużej Rodziny mogą zwiedzać Park bezpłatnie - dodaje.
Za brak biletu może zostać nałożony mandat. Bilety można kupić także w siedzibie Parku w Osowcu i wielu kwaterach agroturystycznych.
Przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego można też zobaczyć kilkadziesiąt opisanych zdjęć, które pokazują ciekawe miejsca i zwierzęta, na jakie można tam trafić. Ta wystawa to dobry wstęp do wizyty na szlakach - mówią pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego:
Wystawa to 36 dużych plansz prezentujących piękne fotografie ukazujące unikalną przyrodę doliny Biebrzy, piękne krajobrazy, ale również zdjęcia rzadkich i też tych pospolitych gatunków roślin oraz zwierząt, które nad Biebrzą można spotkać - mówi dyrektor Parku Artur Wiatr.
Na zdjęciach widać nie tylko zwierzęta mieszkające w Parku, ale także rolę mokradeł dla naszej przyrody.
Wystawa podejmuje również temat zmian klimatycznych i podkreśla niezwykle ważną rolę mokradeł w ochronie klimatu. Wszyscy obserwujemy skutki zmian klimatycznych, doskwierają nam one coraz częściej. Dlatego warto o tym mówić, warto podkreślać, że mokradła a szczególnie tak cenne jak właśnie nasze bagna biebrzańskie są niezwykle ważnym elementem w ochronie tego klimatu - dodaje dyrektor BbPN.
Zdjęcia, które można zobaczyć na wystawie zrobili pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej podczas warsztatów fotograficznych na terenie Parku.